Питейна вода с цвят на зелева чорба тече от чешмите в Шумен в последните дни. Водата е мътна вече втори месец и от Регионалната здравна инспекция предупреждават да не се пие. Последното съобщение е от петък, като инспекторите препудпреждават, че лабораторните резултати от пробите отново са с неприемлива мътност. Конкретни стойности обаче не се оповестяват, а видимо водата е с лоши показатели. Според шуменци калната вода вече не става и за къпане или пране. Абонатите на ВиК-Шумен отдавна са спрели да пият вода от чешмите, както и да готвят с нея.
Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич се водоснабдяват от яз. "Тича", а пречиствателна станция за питейни води няма. При обилно снеготопене и дъжд водата редовно се замътва. На предстоящата сесия на 17 февруари в Шумен общинарите за пореден път ще обсъждат проблема. 24 млн. лв. са нужни за строеж на пречиствателна станция.
"Действително водата е мътна, защото в язовира непрекъснато се вливат големи водни маси и той се източва, за да не прелее. Единственото спасение е в пречиствателна станция, чието изграждане градът чака от 1981 г.", каза шефът на ВиК-Шумен инж. Светлозар Дамянов.
Според запознати мътността на водата в Шумен в момента е 4-5 пъти над допустимата норма (тя е до 5 мг на литър - б.а.). Имало е и по-лоши години, когато е била близо 10 пъти над нормата.
В резултат на продължителните валежи в съседно Търговище водата също е с повишена мътност. Градът се захранва от същия яз. "Тича". Там обаче няма отклонения в химичните и микробиологичните показатели, защото има пречиствателна станция. Все пак от местното ВиК и Здравната инспекция препоръчват на хората да пият бутилирана вода.