Плевнелиев: Сигурността струва пари, но свободата и мирът са безценни

Автор: Труд
Плевнелиев: Сигурността струва пари, но свободата и мирът са безценни

Сигурността струва пари, но свободата и мирът са безценни, заяви президентът Росен Плевнелиев след анализа на резултатите от подготовката на ВС, войсковия ред и дисциплината за 2014 г, съощбиха от прессекретариата на президенството.

Ето и пълния текст на изявлението:

10 февруари 2015 г., Министерство на отбраната, ул. „Тотлебен“ 34, София

През 2014 г. ООН отчете рекорден брой кризи на планетата. Избухнаха две нови регионални кризи с потенциал да се превърнат в глобални – Украйна и „Ислямска държава“. И двете са в непосредствена близост до нас. На Световната конференция по сигурност в Мюнхен преди дни се говореше за разпад на международния ред, за геополитически шокове, за хибридна война и вълна от тероризъм в Европа, за невиждана пропагандна война и за бежанска вълна в Европа, за война в Украйна. В страни от Близкия изток и Африка наблюдаваме разпад на държавността. В този контекст искам да обърна вашето внимание на четири важни въпроса, касаещи отбранителните способности на България. Казвам отбранителни, защото никой в тази държава не иска да напада когото и да било.

Първо: Рисковете се увеличават, а в България разходите за отбрана се намаляват – това е недопустимо. Сигурността струва пари, но свободата и мирът са безценни. Инвестициите в отбранителни способности означават и повече работни места, повече бизнес.

Инвестициите в отбрана имат сериозна възвръщаемост, затова моят апел е да се намери резерв от правителството и в рамките на текущата година да се изпълни поетият ангажимент за ненамаляване на парите за отбрана. Това е важно както за нашата армия, за нейните способности и мотивация, така и за международния авторитет на България, за нейното добро име и репутация на надежден партньор. Решението в Уелс за ненамаляване на разходите за отбрана с постепенното им, плавно увеличаване до 2% от БВП в срок от 10 години, е политически обвързващо. Отговорност на ръководството на държавата е да гарантира неговото изпълнение. Очаквам военният бюджет да бъде актуализиран в хода на фискалната 2015 година.

Второ: Заплахите за сигурността на България не започват на нашата граница. За да ги адресираме и да им противостоим ефективно, трябва да сме интегрирани и съвместими с партньорите в НАТО и в Европейския съюз. Необходимо е да разпознаваме заплахите пред демокрацията, дори и когато ни се струват отдалечени, локални или дребни. Това е и наша отговорност, като член на ЕС.

Нека си дадем сметка, че днес европейските държави търсят всякакво възможно мирно решение на задълбочаващата се криза в Украйна, не само защото е близко, не защото оттам минават част от доставките на газ, а защото ЕС е общност, призвана да разпространи демокрацията и мира и това е и част от нашата отговорност. ЕС беше изграден върху руините на най-тежката световна война и затова в центъра на всичко трябва да поставяме мира. За да има мир, правото на по-силния, трябва да се замести от върховенството на закона и международния правов ред. Подобна е и ролята на НАТО в съвременния свят - един изцяло отбранителен съюз. Приетият на Срещата на върха в Уелс План за действие за готовността на НАТО е изцяло отбранителен. Той адресира предизвикателства за нашата сигурност, идващи както от юг, така и от изток. Планът е приет в пълен консенсус. По него са работили три български правителства и два парламента. Предвидени са два вида мерки за България. Мерки за гарантиране на сигурността и мерки за адаптиране. Създаването на координационен център в София е част от този план за готовност, с цел по-добра координация при нужда, логистика и подготовка на съвместни учения и действия за повишаване на отбранителни способности.

Най-четени