Комисията за финансов надзор отговори на въпроси на "Труд": Прокуратурата е образувала досъдебно производство срещу Иво Прокопиев

Автор: Труд
Комисията за финансов надзор отговори на въпроси на "Труд": Прокуратурата е образувала досъдебно производство срещу Иво Прокопиев

Комисията за финансов надзор (КФН) даде вчера официални писмени отговори на въпросите на вестник „Труд” по време на изслушване в парламентарната комисия по бюджет и финанси. Въпросите бяха внесени в парламента на 10 февруари. Целта е да се изясни качеството на надзорната дейност и състоянието на втория стълб на пенсионноосигурителната система. По време на изслушването част от отговорите на КФН бяха представени пред депутатите.

Въпроси бяха зададени и от агенция ПИК. Медията получи писмен отговор на въпросите, но те не бяха официално обсъдени по време на бюджетната комисия. Отговорите на ръководството на КФН бяха прекъснати след възражение на депутатът от БСП Румен Гечев. „Не ми е известна такава практика парламентарни комисии да присъстват и да изслушват въпроси на вестници”, каза Гечев и напусна залата. Това стана малко след като от ръководството на КФН съобщиха, че са били подадени 7 сигнала срещу бизнесмена Иво Прокопиев и свързани с него дружества до ДАНС и до прокуратурата.

В отговорите на КФН пише, че Софийската градска прокуратура е образувала досъдебно производство поради наличие на данни и съмнения за пазарна манипулация, довела до ощетяване на държавния интерес в особено големи размери при приватизацията на миноритарния държавен дял от “ЕВН Електроразпределение”. Сделката е извършена чрез инвестиционен посредник “Булброкърс” ЕАД, който е собственост на Иво Прокопиев.

Повод за делото са и нарушения, включващи занижаване на първоначалната оценка на дяловете, наличие на конфликт на интереси и предпочитане на интереса на частен инвеститор пред държавния интерес. Досъдебното производство е образувано по сигнал на Комисията за финансов надзор до главния прокурор, подаден през 2013 г. Към настоящия момент се извършват активни действия по разследването на случая. Както е известно, по правилата на наказателното право досъдебно производство се образува, когато са намерени достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер. Подробности относно етапа на проверката и предприетите до момента следствени действия би могла да даде само и единствено прокуратурата по преценка от нейна страна и доколкото това няма да навреди на разследването, пише КФН.

Участия във фондове

От отговорите на въпросите на в. “Труд” става ясно, че издадателят на “Икономедиа” Иво Прокопиев притежава непряко участие в капитала на ПОК “Доверие” чрез “Грийн Ейкърс” АД. Акционерното дружество притежава 5,98% от капитала на пенсионната компания. КФН допълва, че няколко пенсионноосигурителни дружества са инвестирали средства на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване в емисии корпоративни облигациии и акции в компании, свързани с Иво Прокопиев, сред които са “Каолин” АД, “Алфа финанс холдинг” АД, “Алфа Енерджи холдинг” ЕАД.

Наказателни актове

В отговор на друг въпрос ръководството на финансовия регулатор посочва, че в периода 2011-2015 г. по отношение на “Алфа Финанс холдинг” АД, съответно лицата, управляващи и представляващи дружеството, са приложени общо 32 принудителни административни мерки. Преобладаващата част от тях са свързани с разкриването на регулирана информация в съответствие с нормативните изисквания. До настоящия момент все още неизпълнени са 5 принудителни административни мерки.

В хода на осъществявания от КФН надзор за спазване на разпоредбите на Закона за публично предлагане на ценни книжа и нормативните актове за прилагането му за периода 2010-2015 г. на “Алфа Финанс холдинг” АД са съставени общо 49 акта за установяване на административни нарушения, въз основа на които са издадени наказателни постановления. КФН е наложила на дружеството имуществени санкции в общ размер 375 400 лв. Нарушенията са свързани с неизпълнение на задължения за разкриване на регулирана информация пред КФН и обществеността, както и с неизпълнението на принудителните административни мерки, приложени от надзорния орган.

До настоящия момент съдът не е отменил нито едно издадено наказателно постановление. Единствено по едно е намалил санкцията от 5000 на 2000 лв. Платените от страна на “Алфа финанс холдинг” АД санкции са в размер на 151 200 лв., информира финансовият регулатор.

Нарушения и съмнения

При осъществяване на надзорната дейност на КФН спрямо компании, свързани и/или контролирани от Иво Прокопиев, са събрани данни, отнасящи се до множество нарушения на законодателството, включително съмнения за пране на пари, избягване на данъчно облагане, извършване на дейности извън издадения лиценз, както и дейност без лиценз. Сред нарушенията финансовият надзор посочва още увреждане правата на миноритарните акционери, непредоставяне на информация за произход на средствата, непредоставяне на регулирана информация за целите на надзора на КФН, консистентно неизпълнение на принудителните административни мерки, издадени от зам.-председател на КФН, както и неизпълнение и незачитане на влезли в сила съдебни решения на върховните съдилища. За описаните данни са подадени 7 сигнала до ДАНС и 7 сигнала до прокуратурата.

Сделки

От друг отговор на КФН става ясно, че пенсионни компании са продали акции на “Каолин” АД на загуба. Информацията е следната. В периода 2007-2008 г., когато всички акции на борсата бяха в своя апогей, пенсионноосигурителни дружества са сключвали сделки на БФБ-София АД за покупко-продажби на акции от капитала на “Каолин” АД. Сделките за покупки са били в ценовия диапазон 3,10-17,50 лв. за една акция, а сделките за продажби са сключвани в ценови диапазон 5,98-19,34 лв. за една акция. “Каолин” АД е свалено от търговия на “БФБ-София” АД, считано от 18 декември 2013 г. Притежаваните акции са продадени от портфейлите на пенсионните фондове на регулиран пазар през периода юни - август 2013 г. Продажбите са били на цени от 4,15 до 4,156 лв. за една акция.

В друг отговор КФН обяснява, че не е наложила санкции на “Икономедиа” АД за неразкриване на източник на информация, а за разпространяване на невярна информация, която може да създаде повеждаща представа за публично дружество. От отговора на Комисията за финансов надзор става ясно, че в статии издания на “Икономедиа” са разпространили невярна информация, която може да подведе инвеститорите при вземане на инвестиционни решения.

Евросанкции

Финансовият надзор обяснява, че санкциите в ЕС за нарушения на законодателството за пазарни манипулации са много по-тежки, отколкото в България и дава пример с Франция, където глобата може да стигне 1,5 млн. евро, а в Германия - 1 млн. евро. Ситуацията не е по-различна и в страните от Централна и Източна Европа. В Чехия санкциите стигат до 700 000 евро, в Гърция - до 2 млн. евро, а в Румъния посоченото нарушение се наказва със затвор до 6 години, пише КФН. Финансовият регулатор припомня, че от 2016 г. в целия ЕС ще влезе в сила нова директива на Европейския парламент за пазарна злоупотреба, съгласно която лицата, извършили подобни деяния, ще носят освен административна и наказателна отговорност.

КФН отбелязва, че според съдебната практика отправянето на запитване до журналисти за разкриване на източник на информация във връзка с установяване на нарушение на закона не противоречи на това журналистът да не разкрие източника си. Надзорните органи са длъжни да упражнят правомощието си по разкриване на нарушение чрез изискване на информация от журналист. Дали журналистът ще го разкрие е негово решение, е мнението на регулатора.

Разпространените внушения, че се налагат санкции за неразкриване на източник на информация, освен неверни са и манипулативни. Следва да се има предвид, че издадените наказателни постановления подлежат на съдебен контрол. Законът предвижда възможността лицето, на което е наложена глоба/санкция, да защити своето право, като обжалва издадените постановления. Съдът е органът, който може да отмени, потвърди или измени наложената в наказателните постановления санкция/глоба, завършва Комисията за финансов надзор.

Най-четени