Малко време за тв политика

Малко време за тв политика

Има само едно нещо, което е по-хубаво от гърненце с мед. И това са две гърненца с мед, обича да казва Мечо Пух. Подобна е и ситуацията в телевизиите, където сякаш напоследък времето за политика става все по-малко.

Бегъл поглед по програмните схеми на големите тв канали показва, че за сериозните теми с политици се говори основно в сутрешните блокове или следобед – в 30-минутните форми “Лице в лице” (Би Ти Ви) и “Още от деня” (БНТ1), където се изявяват съответно Цветанка Ризова и Димитър Цонев.

И въпреки че когато се случи нещо извънредно, винаги може да се задели ефира за политика и политици, а понякога дори водещият на сутрешния блок по Би Ти Ви Антон Хекимян да направи интервю с премиера Бойко Борисов по ракиено време, сякаш политическите акценти по-често са представени в микса наред с другите теми. И след като лидерът на някоя партия освободи диванчето пред водещите, на него сяда я певица, я актьор. Даже и Люба Кулезич кани артистични личности за разговор в “На светло”. Както се казва – каквото и да ти говорят, винаги става дума за пари – в случая – стремеж за по-високи рейтинги и от там по-големи приходи от реклама.

Изглежда концентрацията на “чиста” политика се счита за нещо нетелегенично, нещо, което отблъсква аудиторията и заради това в най-гледаното време след централните новини по големите телевизии няма политическо съдържание, казва Николета Даскалова от фондация “Медийна демокрация”. Изключение правят само “Референдум” и “Панорама” по БНТ1. Дори Елена Йончева и Иван Гарелов, чието предаване “Оригиналът” се върна в ТВ7, вече са в неделя сутрин, а не както в началото – в неделя вечерта.

По думите на Даскалова “доминиращите комерсиални подходи стимулират бягство и дистанциране от политическия процес”. Както видяхме миналата есен, телевизионните вълнения около “ВИП брадър” изместиха на заден план предизборната кампания за парламента и сега предстоящите избори също рискуват да попаднат в сянката на комерсиалните формати, смята Даскалова. Още повече че тази година по Нова тв пак ще има “Биг брадър” - за първи път от години с неизвестни личности.

Всъщност повечето от журналистите от по-старата школа са намерили пристан в малки телевизии, където им е дадено право да се изявяват в праймтайма. В България он ер Светла Петрова, която преди това дълги години беше в Би Ти Ви, прави “Полиграф” в събота вечер. Всеки делник в ТВ плюс Георги Коритаров има “Свободна зона” (той мина по сутрешните блокове на Нова тв и Би Ти Ви), а Емил Кошлуков отскоро е в Канал 3, след като правеше предаване за ТВ7 и дори за кратко беше и шеф на медията.

Вторият старт на “Факторът Кошлуков” е довечера (5 юни). Така предаването ще се бори за зрителите - почитатели на сериозната публицистика, на гърба на “Панорама” и Бойко Василев по държавната медия. Освен дискусиите и интервютата, зрителите ще могат да чуят и моята лична позиция по събитията, които вълнуват всички в държавата, обеща Кошлуков. В предаването ще се изявяват и по-млади коментатори, а зрителите ще могат да задават въпроси към гостите във фейсбук.

“Не е проблем да комбинираш политическите теми със социалните и лайфстайл гости, защото се приема, че това ще разшири аудиторията на предаването и това е въпрос на редакционна политика.” Така Емил Кошлуков коментира тенденцията, която се наблюдава в повечето канали. Той обаче уточни, че винаги е предпочитал сериозната журналистика.

Според колежката му Светла Петрова напоследък съзнателно се стеснява територията на сериозните политически предавания. По думите й тази тенденция не е заради това, че на хората им е омръзнало да гледат подобна продукция, а защото тя работи в полза на определени политически сили и някои медийни собственици. “Много лесно се манипулира аудитория, чиито сетива са насочени изцяло и само към развлечения и турски сериали”, допълва Петрова.

В продължение на години политическите предавания бяха изтласкани от централните медии в периферията на медийното пространство, смята и колегата й Георги Коритаров. По думите му сериозните политически предавания изискват не само много високо ниво на култура у водещите, но и у зрителите.

Хващам онова, което големите телевизии не хващат, най-често последствията от някои лобистки закони, които приемат депутатите, каза политологът Минчо Христов, който води “Премълчани истини” по Евроком. По думите му той разбира, че има необходимост от подобни предавания, когато зрителите го спират по улицата или му пишат със свои въпроси и сигнали.

Изцяло политически предавания има и по партийните канали Алфа, където се изявява лидерът на “Атака” Волен Сидеров, и СКАТ, където свой час в ефира има съпредседателят на НФСБ Валентин Касабов.

Телевизиите тръгват по площадите

Идат избори и по традиция телевизииите ще правят студиа по площадите на градове и села.

БНТ пак ще прави своя формат “Гласовете на България”, който стартира още с изборите за

европарламента, обясниха от “Сан Стефано”, 29. Предаването ще следи политическите послания на кандидатите за градоначалници, но ще се фокусира върху конкретните проблеми на хората от региона, които трябва да решат местните власти, обещаха от държавната медия. По традиция в нейния ефир ще се организират и диспути. Те ще се излъчват както в извънредни издания, така и по време на традиционните публицистични рубрики в праймтайма - “Референдум” и “Панорама”.

За изборите вече се готвят и в Канал3. Предаването “Часът на кмета”, което в момента се излъчва само в четвъртък, ще има още поне едно издание през седмицата именно заради предстоящите избори, обясни програмната директорка на телевизията Ива Стоянова. Водещата на “Часът на кмета” Бисера Илиева вече обикаля страната, за да прави материали, посветени на предстоящия вот.

Най-четени