Euroactiv: София казва на Скопие да се придържа към ангажимента за конституционни промени

Новото българско правителство обяви, че отказва да преговаря със Северна Македония за смекчаване на условията, при които Скопие може да започне преговори за присъединяване към ЕС, съобщава Euroactiv.

Преди три години България и Северна Македония постигнаха споразумение с посредничеството на Франция за взаимни отстъпки, които да деблокират процеса на европейска интеграция на Западните Балкани. Правителството в Скопие се съгласи да включи българското малцинство в конституцията си, а властите в София обещаха да вдигнат ветото върху началото на преговорите със Северна Македония.

В началото на 2024 г. дясната националистическа партия ВМРО-ДМПНЕ дойде на власт, а лидерът на партията Християн Мицкоски стана министър-председател. Партията спечели изборите с остра антибългарска риторика, като обеща, че няма да прави отстъпки на София.

Мицкоски заяви, че чака избирането на редовно правителство в София, за да започне преговори за премахване на българското вето, но първите сигнали са, че диалогът няма да бъде подновен. България напомня, че включването на българското малцинство в конституцията на Северна Македония не е двустранен проблем, а вече е условие на Брюксел към Скопие.

„България остава изключително последователна по отношение на политиката си към Западните Балкани и европейската интеграция на всички страни от този регион. Има европейски консенсус, както е известно в България – френското предложение, което ще се спазва стриктно. Постигнатото като споразумение не е двустранен проблем между София и Скопие, а между Брюксел и нашите съседи от Република Северна Македония“, коментира министърът.

ВМРО-ДПМНЕ продължава да настоява промените в конституцията да бъдат приети, но те да влязат в сила след влизането на Северна Македония в ЕС, за да се предотврати рискът България да наложи ново вето на друго основание.

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски вече е поискал срещи с представители на българското правителство.

„В миналото вече сме имали срещи с българското ръководство на най-високо ниво и техния тогавашен служебен премиер. Очаквам в следващия период да има срещи с българското правителство на различни нива и това не трябва да ни учудва. Нито ние ще изчезнем, нито те ще изчезнат, ние ще продължим да бъдем съседи“, каза премиерът Мицкоски. „Трябва да изградим добросъседски отношения, но това не означава, че сме съгласни по някои теми, които ни разделят.”