В следващите няколко часа официално ще бъде обявено придобиването на гръцкия Accusonus от американската Meta Platforms, която е майка на гиганта в социалните мрежи Facebook.
Accusonus е основана по време на финансовата криза през 2013 г., разработвайки инструменти за изкуствен интелект, които помагат за обработката на аудио и видео и позволяват на професионалните звукови инженери да използват алгоритми за подобряване на качеството на записа. По информация цената ще се доближи до 100 милиона евро.
Така друг американски гигант след Microsoft, Digital Realty, Pfizer, Amazon, Mondelez и JP Morgan инвестира в Гърция.
Страната се превръща в инвестиционна дестинация, тъй като има стратегическо геополитическо положение, политическа стабилност, приятелско правителство за привличане на чужд капитал и силни перспективи за растеж.
Характерно е, че придобиванията на гръцки компании през 2021 г. (Chipita, Pharmaten, Wind, HEDNO и др.) от чуждестранни инвестиционни фондове надхвърлиха 13 млрд. евро, докато през 2022 г. започна динамично с придобиването на 49% от Viva Wallet от JP Morgan за 1 милиард евро.
Групата планира да създаде 10 000 работни места в Европейския съюз през следващите пет години, за да помогне за изграждането на metaverse, която мнозина в технологиите смятат за ключ към следващия етап на растеж след неотдавнашната революция в мобилния интернет.