За първи път в 35-годишната история на SODA са приети статии на българска институция
Българският институт INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите - ACM-SIAM SODA 2025. Това съобщиха от Алма матер.
За първи път в 35-годишната история на форума са приети статии на българска институция. INSAIT се представя на събитието с шест собствени разработки, с което задминава Оксфорд, който има 2, Принстън (4), Технион, Израел (4), Вайцман, Израел (4) и Харвард (5). Българският институт се нарежда до Бъркли и Цинхуа, Китай, които също имат по 6 приети статии, Станфорд има 8, ETH Zurich -10, а MIT и технологичният гигант Google имат по 12.
SODA (Симпозиум за дискретни алгоритми) е в топ 3 на най-престижните форуми в света в сферата на алгоритмите и се провежда тази седмица в Ню Орлиънс, САЩ.
България има своите традиции в областта на алгоритмите, в това число и със създаването на Международната олимпиада по информатика за ученици през 1989 г., но сега с присъствието на INSAIT на SODA, страната ни оставя своя отпечатък в сферата на алгоритмите на най-високо научно ниво, отбелязват от Софийския университет.
Приетите статии на INSAIT имат ключов принос към важни теми в алгоритмите и могат да бъдат намерени ТУК, допълват от СУ.
Обществото за индустриална и приложна математика (Society for Industrial and Applied Mathematics - SIAM) е международна общност с 14 000 индивидуални членове. Почти 500 академични, производствени, изследователски и развойни, сервизни и консултантски организации, както и правителствени и военни организации по целия свят са институционални членове. SIAM е създадено през 1952 г. като неправителствена организация с цел да предава полезни математически знания на други професионалисти, които могат да прилагат математическата теория за практически, индустриални или научни цели.
Световният форум в сферата на алгоритмите, който SIAM организира, обединява изследователи, които създават и изследват комбинаторни и графови алгоритми, мотивирани от приложения. Той обхваща всички теми, при които модели и алгоритми от дискретната математика се прилагат за решаване на проблеми в областта на компютърните науки, научните изчисления, науката за данни, физическите науки, биологичните науки, инженерството, социалните и информационните науки и други.