Екип от Отделението по кардиохирургия на УМБАЛ „Пълмед” - Пловдив, ръководено от д-р Андрей Неутов, извърши ендоскопска, минимално инвазивна пластика на митрална клапа на 41-годишен пациент през 5 см разрез. Това е първата от този тип минимално инвазивни сърдечни операции в болницата. Пациентът вече е изписан за домашно лечение и се чувства отлично.
При този вид минимално инвазивна сърдечна хирургия всички етапи от операцията се извършват през много малък разрез между ребрата, който позволява манипулирането с инструменти. Кардиохирурзите виждат сърдечните структури на екран посредством камера, въведена в гръдния кош през отделен 10мм разрез.
Д-р Неутов коментира, че едно от предимствата на подобен вид операции е по-бързото възстановяване на пациента и връщане му към нормален живот и активна физическа дейност в ежедневието, избягване на редица усложнения на отворената хирургия и не на последно място – отличен козметичен ефект.
Кардиохирургът уточни, че съществуващият проблем с митралната клапа на мъжа е коригиран чрез извършване на комплексна реконструкция (пластика). Запазването на собствената клапа във всички възможни случаи винаги е от изключително значение за пациента.
Д-р Неутов обясни, че техниките, които използват анестезиолозите от отделението, позволяват ранна екстубация и значително намаляват нуждата от обезболяващи медикаменти. По неговите думи минимално инвазивната кардиохургия се определя не само от големината на разреза, а и от комплексния подход към пациента с използване на специфични хирургични, анестезиологични, реанимационни и рехабилитационни методи от приема до изписването му.
В екипа, осъществил операцията, участваха д-р Неутов, кардиохирурзите д-р Венцеслав Киров и д-р Велина Янчева, анестезиологът д-р Димитър Сотиров, завеждащ сектор „Реанимация“, медицинските сестри Яна Костова, Памела Бучакова и Десислава Тотева и перфузионистите Иван Лесов и Стефка Аджемян.
„Минимално инвазивната сърдечна хирургия е част от рутинната практика в Отделението по кардиохирургия в УМБАЛ „Пълмед“. Ние вярваме, че в ерата на модерната медицина този начин на работа е стандарт и тази здравна услуга трябва да е широкодостъпна. Като пример бих посочил и смяната на аортна клапа, която при 100% от пациентите извършваме с минимално инвазивен достъп – на този етап най-често с парциална стернотомия с разрез между 6 и 10 см, без да се отваря цялата гръдна кост. Много често използваме този достъп и за протезиране на аортна клапа и възходяща аорта. Това, разбира се, е резултат от дългогодишно и целенасочено обучение, както и на ангажираността на нашия екип към предлагането на най-доброто оперативно лечение на пациентите, които ни се доверяват“, добави завеждащият на Кардиохирургичното отделение на университетската болница.