Луда радост в Рияд - световният шампион Меси и ПСЖ надиграха арабските звезди при дебюта на Роналдо за Ал Насър (ВИДЕО)

Луда радост в Рияд - световният шампион Меси и ПСЖ надиграха арабските звезди при дебюта на Роналдо за Ал Насър (ВИДЕО)

Невероятен екстаз по трибуните предизвика първият дуел на арабска земя между звездите на световния футбол, белязали една епоха - Лионел Меси и Кристиано Роналдо. Двамата се изправиха един срещу друг в приятелския мач между ПСЖ и сборен отбор на звездите на Ал Хилал и Ал Насър, като това бе и неофициален дебют за португалеца със синьо - жълтата фланелка. 

Срещата завърши 5:4 за парижани. Това е първият мач, в който участваха Роналдо и Меси, след като Ювентус победи Барселона с 3-0 през декември 2020 г. Роналдо носи капитанската лента при дебюта си за тима от Саудитска Арабия. Възпитаниците на Кристоф Галтие разчитаха на обичайната си формация 4-3-3, докато тимът на звездите на Ал Насър и Ал Хилал избра схема 4-2-3-1. Стадион "Крал Фахд" в целия си блясък посрещна над 30000 фенове днес.

Лионел Меси отбеляза гол за европейския тим още в 3-ата минута. Неймар намери световния шампион отляво, който нахлу в наказателното поле. Вратарят на сборния арабски отбор Ал Оуаис се опита да затвори ъгъла, но не и преди Меси да успее да прокара топката покрай него и тя безпрепятствено да се търкулне зад голлинията.

В 34-ата минута обаче Кристиано изравни за 1:1 от дузпа.

След спечелване на свободен удар от дясно, на около 35 метра от вратата, топката бе изпратена към Роналдо, който скочи високо в наказателното поле, за да се опита да я пресрещне. Той не успя, тъй като беше бутнат от стража на парижани Кейлор Навас, който искаше да удари топката. След известна суматоха между играчите и рефера последва преразглеждане на ситуацията и дузпа, която португалецът реализира.

След изравняването последваха още по-бурни събития до края на първата част, които въобще не подсказваха, че това е само приятелски мач. В 43-ата минута Мбапе изведе агресивния Маркиньос в наказателното поле, за да направи той резултата 2:1 за ПСЖ. Впечатляващото е, че минути преди това тимът остана с човек по-малко на терена, след като за грубо влизане отзад, реферът връчи червения картон на Бернат за фаул срещу излезлия на голова позиция Куелар. 

В 47-ата минута Неймар изпусна дузпа, след като сам падна след дуел с арабски защитник, а след ВАР бе отсъден 11-метров наказателен удар.

Само 2 минути след това обаче Роналдо вкара втория си гол в двубоя и резултатът стана 2:2. След като топката бе изпратена отляво, португалецът с глава я прати покрай Навас, но тя в крайна сметка удари гредата и се върна, а звездата успя да се завърти на близката греда и да стреля с гръмотевични усилия, за да изравни.

През второто полувреме Галтие смени 10 от своите, включително и Меси в 62-ата минута. Бившият съотборник на Роналдо в Реал Мадрид Серхио Рамос вкара за 3:2 в 54-ата минута, но радостта на френския тим траеше само 3 минути. Хюн Соо Янг изравни за 3:3. 

В 60-ата минута обаче Килиан Мбапе също се разписа и поведе ПСЖ напред отново, вкарвайки от дузпа за 4:3. Само 60 секунди след това Кристиано Роналдо бе сменен. 

Без двете звезди на терена Уго Екитике имаше шанс също да запише името си на таблото, вкарвайки за 5:3, а Талиска, който ще е партньор на Кристиано в атаката на Ал Насър, оформи крайното 4:5 в 94-ата минута. 

Лионел Меси се изправи срещу вечния си съперник Роналдо, печелейки 17-та победа, докато португалецът има 11 в преките им двубои. Девет пъти двубоите са завършвали наравно. Лео и Кристиано имат ои 23 попаденията в мачовете помежду си. 

За последно преди този двубой двамата играха един срещу друг на 8 декември 2020 г. в мач от Шампионска лига, когато Ювентус победи Барселона с 3:0 с два гола на Роналдо.

Преди срещата имаше спекулации, че Ал Хилал иска да привлече Лео Меси в Саудитска Арабия, когато договорът му с Пари Сен Жермен изтече в края на сезона. 

За двубоя бе продаден един от най-скъпите билети в света за футболен мач. General Entertainment Authority обяви благотворителен търг за специален билет с надпис „Отвъд въображението“ за шоуто.  Наддаването започна от 1 милион саудитски риала ($266 000) и търгът приключи в 23:30 ч. местно време (20:30 GMT) във вторник. След това Ал-Шейх обяви в Twitter, че печелившата оферта от 10 милиона риала (2,6 милиона долара) е дошла от Мушреф ал-Гамди. Бизнесмен от Саудитска Арабия спечели наддаването за билета „Отвъд въображението“, за да гледа най-новата глава от прочутото съперничество между Кристиано Роналдо и Лионел Меси. 

Меси ще се завърне в Лига 1 с ПСЖ, а Кристиано тепърва ще се доказва в арабската лига. Саудитската лига стартира през 1976 г., но през 14-те години, откакто Pro League стана най-високото й ниво, имаше шест различни победителя.

Кой е клубът на Роналдо Ал Насър?
Клубът е създаден през 1955 г. със седалище в Рияд. Той играе в най-високата дивизия на страната, Саудитската професионална лига (SPL), която има 18 отбора. Играчите носят жълто и синьо, а стадионът им е Mrsool Park и има капацитет от 25 000 души. Ал Наср спечели общо девет шампионски титли, като последната е през сезон 2018-19. Те са вторият най-успешен отбор в лигата след Ал Хилал.

Кой е Ал Хилал?
Основан през 1957 г., базираният в Рияд Ал Хилал е най-успешният отбор в кралството и в Азия, привличайки големи имена от страната и чужбина. През юни отборът с прякор Сините вълни беше коронован за шампион на Saudi Pro League за 18-ти път.

 

Най-четени