Military Watch: Русия е увеличила два пъти производството на ударни изтребители Су-34, новата партида е получена (ВИДЕО)

Руските въздушно-космически сили получиха нова партида ударни изтребители Су-34, тъй като авиостроителната фабрика Чкалов в Новосибирск, Сибир според съобщенията е достигнала важен момент чрез успешно увеличаване на производството на самолета до повече от два пъти нивата, наблюдавани преди 2022 г., пише Military Watch

Производството в момента се оценява на близо 30 изтребителя годишно, като флотът се очаква да достигне повече от 300 изтребителя до 2030 г. Производствени разходи се оценяват на повече от 30 процента по-ниски от тези на изтребителя за превъзходство във въздуха Су-35 и по-малко от две трети от тези на изтребителя от пето поколение Су-57, което прави Су-34 много достъпен за доставка в големи количества. 

Разходите в долари продължават да варират значително в зависимост от обменните курсове на рублата.  Су-34, произведени от 2024 г. насам, са подобрени варианти на Су-34М, първите поръчки за които са  направени през 2020 г.  Руски източници широко твърдят, че те имат двойно по-голям бойен капацитет от базовите варианти. Су-34М разполага и със специализиран вариант за електронно нападение и вариант за разузнаване, наблюдение и разузнаване. 

През октомври 2023 г. руското министерство на отбраната даде директиви за разширяване на производството на Су-34, като тогавашният министър на отбраната Сергей Шойгу  отбеляза по това време относно ролята на Су-34 в руските въздушно-космически сили: 

„Този боен самолет е основната ни сила, те имат четири, пет полета всеки ден.“ Той подчерта „необходимостта да се засили, да се побърза“ с производството. Съобщава се, че шест партиди Су-34 са били доставени на руските въздушно-космически сили през 2024 г., а именно на  5 април ,  17 юни ,  2 септември ,  9 октомври ,  25 ноември  и  23 декември. 

На Су-34 продължава да се разчита широко както за ядрено възпиране, така и за тактически ударни мисии във всички театри от  Близкия изток  до  Арктика  до Западния Пасифик. Самолетите са понесли значителни загуби в руско-украинската война, което отразява централната им роля в конфликта и възлагането на високорискови мисии за въздушна поддръжка. 

Най-четени