"NATO City": Базата "Михаил Когълничану", недалеч от България, става военен епицентър на НАТО в Румъния

снимка: Pro tv / Bogdan Pantilimon
57-а авиобаза "Капитан авиатор Константин Кантакузино" в "Михаил Когълничану"

Градът на НАТО на румънския бряг на Черно море, струва над 2,5 милиарда евро, инвестиция, изцяло поета от Румъния

Румъния ще продължи работата по разширяването на военната база "Михаил Когълничану", като огромният проект на стойност 2,5 милиарда евро трябва да бъде завършен до 2040 г.. Това се казва в отговор на запитване от телевизионния канал Pro Tv, изпратен от Министерството на националната отбрана до медията.

Според армията, изграждането на военния град в Констанца, недалеч от България, по никакъв начин не е обусловено от присъствието на американски или натовски войски.

"Мегавоенното поделение на брега на Черно море, предназначено да приеме 10 000 войници, с всички удобства на един град, принадлежи изключително на Румъния и е изградено изцяло с финансовите ресурси на страната ни", се казва в съобщението на военното ведомство на северната ни съседка. Но Румъния е и ще остане член на НАТО, така че нейната военна част в "Когълничану" ще приеме хиляди войници от съюзнически държави, независимо дали са американски или не, и в крайна сметка ще говорим за град на НАТО в целия му блясък.

Натовски град в Румъния ще е на няколко крачки от Русия, ако "вземе" Крим

ProTV News зададе на МО поредица от въпроси относно развитието на този проект в променлив контекст, белязан от преначертаването на световните сфери на влияние.

На първо място, градът на НАТО в Румъния става един от екзистенциално важни за Румъния като нация. По всяка вероятност войната в Украйна ще завърши с това, че Русия ще стане наш пряк съсед, пише Pro Tv. Планът на САЩ за прекратяване на военните действия предлага, наред с други неща, Кримския полуостров на руснаците. На тази нова карта военната база в Констанца ще бъде само на няколко крачки от Русия.

От друга страна, напоследък много се говори за намерението на САЩ да се оттеглят от Европа и дори от НАТО, което би оставило Румъния почти напълно "беззащитна" срещу Русия. В този контекст възникна легитимният въпрос за смисъла от продължаване на този изключително скъп проект за изграждане на града на НАТО в "Михаил Когълничану".

Румъния обаче има стратегия, която прилага, независимо от водовъртежа на драматично променящите се времена.

Министерството на националната отбрана уверява, че военната база в "Когълничану" продължава да се разширява и след завършване на работите през 2040 г. тя ще стане една от най-важните цели на НАТО.

Американците изпратиха своите елитни войски при "Когълничану", дори когато светът каза, че искат да се изтеглят. Нещо повече, американците, за които през последните месеци се говореше, че ще напуснат, сега всъщност изпратиха своите елитни войски в базата, като на практика засилиха присъствието си в Румъния.

От друга страна е много важно да се отбележи, че военният град "Когълничану" принадлежи изцяло на Румъния и изграждането на новото съоръжение по никакъв начин не зависи от присъствието на НАТО или Америка.

На първо място Министерството на националната отбрана заявява, че Румъния не е получила никаква информация от САЩ относно изтеглянето на американски войски от страната ни.

"По отношение на информацията, публикувана наскоро в публичното пространство относно възможно изтегляне на приблизително 10 000 американски войници от Румъния и Полша, Министерството на националната отбрана заявява, че до този момент Румъния не е получила никаква официална информация в тази връзка от Съединените щати. Като такава, не можем да формулираме официална позиция в отговор на информация, базирана на източници в пресата", казаха от военното ведомство за ProTV News .

Служители на министерството обясниха и актуалното военно присъствие на САЩ в Румъния.

В този отговор трябва да се подчертае, че става въпрос за елитни структури на американската армия, предназначени именно за укрепване на източния фланг на НАТО. И тези елитни структури бяха изпратени в Румъния през март 2025 г., в разгара на буря от слухове, твърдящи обратното, което означава изтегляне на американците.

"В този момент общо над 1700 американски военни са разположени в Румъния, главно в "Михаил Когълничану", "Девеселу" и "Кампия Турзий".

На 26 март в 57-а авиобаза "Капитан авиатор Константин Кантакузино" в Михаил Когълничану се състоя церемонията по предаването на правомощията между 3-та бригада "Оперативна група Патриот" в състава на 10-та планинска дивизия и 2-ра бригада "Оперативна група ударна" в състава на 101-ва въздушнодесантна дивизия. По време на изпълнението на мисията 2-ра бригада "Task Force Strike" е под оперативното командване на 1-ва бронирана дивизия на въоръжените сили на САЩ, също дислоцирана в Румъния в "Михаил Когълничану" като част от мерките за възпиране, предприети от САЩ в рамките на мисията Atlantic Resolve с цел укрепване на източния фланг на НАТО.

57-ма авиобаза в момента е домакин на над 1400 американски военни.

В същото време регионалните отбранителни планове се изпълняват в съответствие с планирането на НАТО, а Румъния, като страна домакин, продължава да изпълнява поетите задължения .

NATO City е готов на 31%.

А базата в "Михаил Когълничану" е в процес на разширяване. В края на дейностите Румъния ще има на своя територия най-голямата база на НАТО в Европа. Засега договорът е изпълнен на 31%, а всичко, което се случва на военния строеж е 100% румънска работа.

Американците нямат никакво участие.

"На 29.04.2022 г. беше подписан договорът за предоставяне на услуги за проектиране и строителство за целта за инвестиция в недвижими имоти 2018.1.888 Михаил Когълничану – "Реализация на инфраструктурата на 57-ма авиобаза Михаил Когълничану" - договор, който в момента е във фаза на изпълнение на работите.

Отбелязваме, че през 2024 г. са издадени няколко заповеди за започване на работа на различни обекти в рамките на договора за строителство, в зависимост от издадените разрешения за строеж в тази връзка. Към тази дата състоянието на договора е приблизително 31% от общите договорени работи. Също така, разработването на този договор не включва американската страна по никакъв начин", отбелязват от МО на Румъния.

Договорът, сключен през 2022 г. от Министерството на отбраната, представлява само част от проекта, който след като бъде завършен, ще означава пълноценен град на НАТО.

Дотогава министерството обясни пред ProTV News какво се строи в момента в "Михаил Когълничану":

"Договорът, който Министерството на националната отбрана има в момента (фаза I), се отнася до изграждането на писта, свързана със съществуващата писта на гражданското летище "Михаил Когълничану" плюс свързани цели, които ще бъдат част от бъдеща военна база на румънските военновъздушни сили". 

Министерството на националната отбрана представи и следващите фази на проекта, като градът на НАТО трябва да бъде напълно изграден до 2040 г.

Завършването на работата не зависи от присъствието на американците или други съюзници от НАТО. Но градът ще бъде стратегически център за Алианса
Освен това Министерството на отбраната прави ключово уточнение: изграждането на огромната военна база в Констанца по никакъв начин не е обусловено от присъствието на чужди военни части, били те само американски или натовски. С други думи, остава изключително военна база на Румъния.

"Следващите фази от изграждането на авиобазата и приоритизирането на целите (административни съоръжения, изисквания за поддръжка и полети, складови съоръжения, зона, необходима за експлоатация на хеликоптери, зона за системи за противовъздушна отбрана, социално-административна зона, вътрешни комунални мрежи, свързани пътища и други оперативни съоръжения, необходими за дейностите на база на военновъздушните сили), които са част от нея, ще бъдат установени в съответствие с изискванията на румънските ВВС, като периодът им на изпълнение е до 2040 г.

Договорът не зависи от присъствието на американски войски или други партньори от НАТО.

Градът на НАТО на румънския бряг на Черно море, струва над 2,5 милиарда евро, инвестиция, изцяло поета от Румъния. И представлява най-важният му принос към Северноатлантическия алианс след присъединяването, признат за такъв, тъй като военната база в "Михаил Когълничану" ще се превърне в "регионалния стратегически център на НАТО".

"Модернизацията и разширяването на 57-ма авиобаза в "Михаил Когълничану" представлява инвестиция от румънското правителство от над 2,5 милиарда евро, която има за цел да превърне това местоположение в регионален стратегически център на НАТО, способен да приеме до 10 000 румънски и съюзнически военен персонал".

В NATO City ще има училища, детски градини, болница, магазини и увеселителни паркове

Бъдещият военен град на Румъния се изгражда върху площ от над 2300 хектара обработваема земя, която беше отчуждена от собствениците чрез финансови компенсации, изплатени от държавата.

Работата започна в южната част на бъдещото селище чрез изграждане на пътища за достъп, електрическа мрежа с голям капацитет, удвояване на сегашната писта на летището, складове за гориво и хангари за изтребители и дронове.

Военният град, със или без американски войници, ще разполага с всички удобства за своите 10 000 жители: детски градини, училища, болница, магазини и увеселителни паркове.

Фаза I на проекта се изпълнява от обединението на румънските компании Aduro Impex SRL и Bog'Art, съвместно с австрийците от Strabag AG. Към тях се присъединяват не по-малко от 22 подизпълнители, всеки с 1% от работата. Общата стойност на настоящия договор, от първата фаза на проекта, беше към датата на подписване, през 2022 г., 1 433 109 102,15 леи (565003141.67 лв.), без ДДС, което се равнява на около 300 милиона евро.

Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) в момента е основният гарант за сигурността на Румъния в рамките на трансатлантическите стратегически отношения със Съединените американски щати, което гарантира съгласуваност и последователност на действията на Алианса.

Румъния се присъедини към Алианса на 29 март 2004 г. след срещата на върха на НАТО в Прага през ноември 2002 г. Членството в НАТО, заедно със стратегическото партньорство със Съединените американски щати и членството в Европейския съюз, понастоящем съставлява основата на външната политика на Румъния.

Най-четени