NYT: Тръмп отмени израелски удар по ядрените съоръжения на Иран

През май Израел планира да удари ядрените съоръжения на Иран. Президентът на САЩ Доналд Тръмп обаче отхвърли тази идея. Това съобщава The New York Times.

Според NYT Тръмп е взел решението след месеци вътрешен дебат. Дебатът беше около това дали да продължи дипломацията или да подкрепи Израел в усилията му да попречи на Иран да създаде бомба, докато Техеран е отслабен военно и икономически.

Дебатът разкри разделенията между привържениците на силовите действия и други съветници, които се съмняват, че военна атака срещу Иран би могла да унищожи ядрените амбиции на страната и да избегне по-голяма война. В резултат на това беше решено за момента да се въздържат от военни действия, тъй като Иран е готов за преговори.

Според източници Израел е разработил план за нападение и е планирал да удари ядрените съоръжения на Иран през май 2025 г. Израелските служители са били готови за изпълнение и периодично са се надявали, че САЩ ще одобрят операцията. Целта на всичко това е да възпрепятства способността на Техеран да създава ядрени оръжия поне за една година.

В същото време почти всички планове ще изискват помощ от САЩ не само за защита на Израел от иранско отмъщение, но и за осигуряване на израелска атака. Това би направило Вашингтон ключов участник в удара.

Засега Тръмп е избрал дипломацията пред военните действия. В първия си мандат той разтрогна ядрената сделка с Иран, сключена при Обама. Но през втория си мандат, опитвайки се да избегне нова война в Близкия изток, той започна преговори с Техеран, като даде само няколко месеца за сключване на ново ядрено споразумение.

По-рано този месец президентът на САЩ информира Израел за решението, че САЩ няма да подкрепят атаката. Това беше обсъдено с премиера Бенямин Нетаняху, който посети Белия дом миналата седмица. Тогава Тръмп обяви, че САЩ започват преговори с Иран.

След срещата Нетаняху каза, че сделката с Иран ще проработи само ако позволи на подписалите я „да влязат, да взривят съоръженията, да демонтират цялото оборудване под [надзора на САЩ – бел. ред.]“.

Преговори между САЩ и Иран

Преди дни Иран отхвърли исканията на Съединените щати по отношение на ядрената му програма, като изложи свои собствени. Това стана по време на посещение на специалния представител на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф. По-специално иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че Техеран не планира да се откаже от ядрената си програма. 

Междувременно преговорният процес за ядреното споразумение продължава. По-специално тази събота САЩ и Иран ще проведат нова среща , която ще се проведе в Рим (Италия). Първият етап от преговорите беше предишната събота, 12 април.

emonde.fr/international/article/2025/04/16/rafael-grossi-directeur-de-l-aiea-sans-nous-tout-accord-sur-l-iran-n-est-qu-une-feuille-de-papier_6596609_3210.html

Шефът на МААЕ: Иран "не е далеч" от разработването на ядрени оръжия

Въпреки че Иран има достатъчно материал, за да направи няколко бомби, той все още не разполага с ядрени оръжия. Страната обаче „не е далеч“ от това. Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси заяви това в интервю за Le Monde.

"Иран има достатъчно материал, за да направи не една, а няколко бомби, но все още няма ядрено оръжие. Това е като пъзел: те имат елементите и един ден могат да ги сглобят. Все още отнема известно време, но трябва да признаем, че не са далеч от това", каза Гроси.

Според него през последните четири години има много стабилно ускоряване от Иран в тази област.
Ръководителят на МААЕ отбеляза, че изчезналото днес доверие трябва да бъде възстановено.
„Не е достатъчно да кажем на международната общност „нямаме ядрени оръжия“, за да ни повярват. Трябва да можем да проверим това“, подчерта той.

Вчера Гроси беше на посещение в Техеран за разговори с високопоставени ирански служители.
В интервюто ръководителят на МААЕ отбеляза, че Иран се интересува от неговото пристигане на фона на консултациите със САЩ относно ядрената програма на Техеран.

„Нямаше нужда да се налагам. Всички са съгласни, че участието на агенцията винаги е важно, независимо от естеството на дискусиите. Без нас всяко споразумение е лист хартия. За да има смисъл, е необходима надеждна система за проверка и мониторинг, която само ние можем да осигурим“, добави той.

Най-четени