Доналд Тръмп е в опасност да не успее да скъса с Украйна и може да бъде въвлечен по-дълбоко във войната на Путин - точно както Ричард Никсън беше ужилен в опитите си да се оттегли от Виетнам, каза бившият главен стратег на Тръмп Стив Банън в интервю за Politico.
„Ако не внимаваме, това ще се превърне във Виетнам на Тръмп. Това се случи с Ричард Никсън. В крайна сметка той притежаваше войната и тя се превърна в негова война, а не на Линдън Джонсън“, каза Банън.
Келог твърди, че всяко споразумение за прекратяване на тригодишната война трябва да включва солидни гаранции за сигурност за Украйна, за да се гарантира, че Русия няма просто да нахлуе отново. А Келог говори за запазване на американската военна помощ, за да окаже натиск върху Москва да се съгласи на прилична сделка.
Въпреки приятелството си с Келог, Банън смята, че този вид забавяне само ще увеличи риска САЩ да бъдат въвлечени по-дълбоко във война, която според него е неспечелима и такава, която не е в националния интерес на Америка. Зад кулисите той яростно лобира Тръмп да заяви в речта си при встъпването в длъжност в понеделник, че ще сложи край на войната бързо.
В ежедневното си радиошоу и подкаст Банън твърди, че Тръмп трябва да каже на украинския лидер Володимир Зеленски „в града има нов шериф и ние ще сключим сделка и ще я свършим бързо“. Зеленски трябва, продължава той, да вземе под внимание как Тръмп накара израелския премиер Бенямин Нетаняху да приеме споразумение за прекратяване на огъня за заложници с Хамас.
Банън каза пред изданието, че не смята, че Европа оценява колко последователен ще бъде вторият мандат на Тръмп - и смята, че вътрешните политически опоненти на Тръмп също не са били добре подготвени.
Той говори за предстоящите „дни на гръмотевици“ и каза, че множеството изпълнителни заповеди, които ще бъдат обявени, след като Тръмп положи клетва в понеделник, вероятно ще включват такива за имиграцията, наемането на разнообразие във федералната работна сила, енергията и евентуално тарифите. Той смяташе, че ще бъдат обявени около 50 заповеди, въпреки че повече от 100 други бяха заключени и натоварени, очаквайки подпис от правителствени адвокати.
Банън сравни 2025 г. с 1932 г., когато Франклин Д. Рузвелт беше избран за първи път и постави началото на Новия курс.
„Нашата избирателна коалиция е много по-голяма, отколкото беше през 2016 г., много по-широка, много по-дълбока“, което позволява да се направи повече, каза Банън, включително „деконструкцията на административната държава“.
Но по-голямата коалиция носи и рискове. Банън се притесняваше, че новопокръстените от Силиконовата долина, включително технологичния милиардер Илон Мъск, с когото той публично се караше, може да отклонят Тръмп и да сключат сделки за своя собствена изгода.
Той беше язвителен към европейците и трансатлантическия съюз.
„Ако погледнете НАТО, не мисля, че може да събере две бойни дивизии от европейци, които са готови да се бият“, коментира той, оплаквайки се, че НАТО се е превърнала в американски протекторат, а не в съюз. „Европа се размина с ранно пенсиониране и пълно здравеопазване, защото не плаща за собствената си защита.”
Но Банън е също толкова категоричен, че не е фен на руския лидер.
„Путин е лош човек. Той е много лош човек. КГБ са лоши момчета. Но аз не стоя буден през нощта, тревожейки се за руското влияние в Европа. № 1, техните военни дори не са стигнали до Киев. За три години не можаха да стигнат до там. Дори Харков не са превзели. Знаеш ли защо не стоя буден през нощта? Защото европейците не стоят будни през нощта. Те не смятат Русия за реална заплаха. Ако го направиха, щяха да хвърлят много повече пари и войски в играта“, продължи той.
Той е голям почитател на хитростта на Тръмп да купи Гренландия и като бивш офицер от военноморските сили казва, че вижда Арктика като решаваща, за да гарантира, че американската родина е в безопасност както от Русия, така и от Китай.
„Тръмп няма да нахлуе в Гренландия“, каза той. „Той не трябва. Те ще гласуват за независимост и след това ще гласуват за присъединяване към Съединените щати.”
По същия начин получаването на контрол над Панамския канал е важно за американската отбрана.
„Хората в Панама бяха ограбени от елитите там долу. Те основно сключват сделки. Това е публична тайна. Те сключиха сделки с Китайската комунистическа партия. Те са купени и платени, а те им прехвърлиха канала. Това приключва.”
„Войната в Украйна е централната грешка на Европа през последните няколко години. Имате милион убити или ранени украинци. И ще свършим, в най-добрия случай, ще свършим точно там, където започна това нещо, както казах преди три години. И това е, защото имате Борис Джонсън и [френския президент Еманюел] Макрон, всички тези фантазьори, които не искат да плащат за собствената си защита. Те искат да бъдат големи кадри. Всички те искат да бъдат Уинстън Чърчил с парите и животите на други хора“, добави той.