Responsible Statecraft: ЕС се опитва да наруши споразумението между Русия и САЩ за прекратяване на огъня в Черно море

Европейският съюз (ЕС) прави всичко възможно, за да провали споразумението между Москва и Вашингтон за прекратяване на огъня в Черно море, пише Responsible Statecraft.

Изданието обръща внимание на искането на Европейския съюз за изтегляне на руските войски от Украйна. Изданието отбелязва, че това може да подкопае мирния процес между Москва и Вашингтон.

Изглежда, че ЕС е сложил прът в спиците на застрашеното споразумение за прекратяване на огъня в Черно море между Русия и САЩ.

Преговарящите от САЩ и Русия, след 12-часови преговори в Рияд, се обединиха във вторник около разширено частично прекратяване на огъня между Русия и Украйна, обхващащо Черно море и енергийната инфраструктура. Кремъл посочи, че сделката зависи от премахването на санкциите срещу Росселхозбанк, ключова селскостопанска банка, и от повторното ѝ включване към международната система за съобщения Swift.

Това се превърна в спорна точка, като Украйна и някои западни издания твърдят, че Русия е наложила облекчаването на санкциите като допълнително условие ex post facto, след като първоначалното споразумение вече е било договорено. Руснаците от своя страна твърдят, че просто се стремят да се върнат към рамката, заложена в първоначалната Черноморска инициатива за зърно, по-известна като сделката за зърно, която според тях включва частично облекчаване на санкциите в замяна на прекратяване на военните действия между Русия и Украйна в Черноморския регион.

Въпреки че в изявлението на САЩ не се споменава изрично облекчаване на санкциите или възстановяване на достъпа на Росселхозбанк до SWIFT, в него се казва, че „Съединените щати ще помогнат за възстановяване на достъпа на Русия до световния пазар за износ на селскостопански продукти и торове, ще намалят разходите за морско застраховане и ще подобрят достъпа до пристанища и платежни системи за такива транзакции“.

Трудно е да си представим как тази разпоредба би могла да бъде изпълнена, без да се премахнат някои санкции или да се предоставят на руските дружества дерогации и освобождавания, които по същество се равняват на облекчаване на санкциите. 

Но независимо от това дали Русия наистина е отправила нови искания в последния момент към американските си партньори, въпросът може би току-що е бил обезсмислен от ЕС.

„Прекратяването на руската непровокирана и неоправдана агресия в Украйна и безусловното изтегляне на всички руски военни сили от цялата територия на Украйна ще бъде едно от основните условия за изменение или отмяна на санкциите“, заяви пред Financial Times Анита Хипер, говорител на Европейската комисия по въпросите на външните работи.

Не е ясно на ниво институционално вземане на решения дали това очевидно неизпълнимо условие за облекчаване на санкциите е просто проява на бюрократична инерция или част от предварително обмислена европейска стратегия за възпрепятстване на напредъка на американско-руските преговори за прекратяване на войната в Украйна. Доколкото много от големите финансови институции в света са свързани с Европа, ЕС разполага с инструменти, които в краткосрочен и средносрочен план могат значително да възпрепятстват частичното премахване на санкциите срещу Русия.

В дългосрочен план е трудно да се види как международният режим на санкции срещу Русия може да запази своята съгласуваност и ефективност без постоянна подкрепа от страна на САЩ. И в двата случая предполагаемото - а на този етап то е само предполагаемо - несъгласие между Русия и САЩ относно облекчаването на санкциите е тактически въпрос, който може да бъде отстранен в бъдещи преговори.

Принципната позиция на ЕС срещу отмяната на всякакви санкции до безусловното изтегляне на Русия от Украйна е много по-сериозен проблем, който има немалък шанс да опорочи и без това деликатните мирните преговори между САЩ и Русия.

Марк Епископос е научен сътрудник по въпросите на Евразия в Института за отговорно държавно управление в Куинси. 

Най-четени