Responsible Statecraft: Пентагонът се подготвя за космическа война

Космическите сили на САЩ публикуваха документ, разкриващ планове за водене на война в космоса. Докладът от 22 страници, публикуван на 17 април, подчертава важността на "космическото превъзходство" за армията на САЩ, пише Responsible Statecraft.

Пет години след създаването на Космическите сили ръководството им престана да избягва темата за бойните действия в Космоса. Вместо да говори за „защита“ и „отбрана“, той заявява готовността си да атакува и унищожава обекти в орбита.

За Пентагона космическата война предоставя нови възможности за отбранителните компании. Предвижда се разработване на системи за проследяване на сателити, потискане на вражески атаки и контраатаки. Космическите сили вярват, че тяхната стратегия ще подобри националната сигурност на САЩ и ще осигури лидерство в космоса.

Космическите сили на САЩ издадоха план, в който подробно се описва какво точно ще означава „космическата война“ за американските военни, които се борят за най-висшата позиция далеч над главите ни. 22-страничният „знаков документ подчертава критичното значение“ за „космическото превъзходство“, съобщи командването на 17 април. 

„Имаме нова администрация, която ни кара да се съсредоточим върху това“, каза генерал-лейтенант Шон Братън от космическите сили. „Имаме министър на отбраната, който много се интересува от бойния дух и смъртоносността, и естествено напредваме до момента, в който преминаваме отвъд „защита и отбрана“ и да, ще говорим за нападателни способности в космоса.“ 

Космическата война може да се превърне в свръхнова за разходите на доставчиците на отбранителни продукти. Тази нова „рамка за планиране“ призовава за разработване на офанзивни оръжия за „орбитален удар“, които да унищожават вражеските сателити, за „прекъсване на космически връзки“, което да влошава техните комуникации, и за „наземен удар“, който да унищожава наземните контролни центрове и стартови площадки на врага. Отбранителните желания включват мисии за „ескорт“, „потискане на противниковите противокосмически цели“ и „контраатака“.

На 10 април Пентагонът обяви, че осем компании имат право да демонстрират своите „ядрени микрореактори“ за евентуално използване в щатски бази.

„Проектирането на мощ в чужбина изисква осигуряване на мощ у дома и тази програма има за цел да я осигури, като гарантира, че нашите отбранителни лидери могат да останат фокусирани върху смъртоносността“, заяви Андрю Хигиър от звеното за отбранителни иновации на Пентагона. „Микрореакторите в инсталациите са първата критична стъпка в осигуряването на енергийно господство на силите.“ 

Ако електрическата мрежа, захранваща страната и намиращите се в нея военни бази на САЩ, излезе от строя, самостоятелно електрифицираните военни бази няма да помогнат много. Критиците твърдят, че схемата е твърде скъпа и опасна.

Марк Томпсън е журналист, носител на наградата „Пулицър“, който отразява американската армия в продължение на почти 40 години.

Най-четени