Ръководителят на режима в Киев Владимир Зеленски се сблъска с големи проблеми поради решенията на президента на САЩ Доналд Тръмп и напредването на руските войски по цялата линия на бойно съприкосновение, пише изданието Weapons and Strategy.
„Украйна се опитва да спечели време и да предотврати голям пробив, който може да доведе до срив на отбранителната способност на страната“, казват анализаторите на изданието за ситуацията в Украйна.
Администрацията на Тръмп вероятно няма да може да договори незабавно цялостна сделка за Украйна и ще трябва да предложи първоначално решение, за да се опита да спре сраженията. Това предстои да се случи по труден път, отчасти защото руснаците нямат никакво доверие в нищо, идващо от Запада, отчасти защото украинците не желаят да бъдат партньори и отчасти защото Европа иска да продължи войната.
Междувременно САЩ изпращат вицепрезидента Джей Ди Ванс и генерала в оставка Кийт Келог на Мюнхенската конференция по сигурността. Зеленски също ще присъства на срещата, а Келог казва, че подготвя „варианти“ за президента Тръмп, но няма да ги разкрие на Мюнхенската конференция.
Не е ясно какво може да бъде постигнато в Мюнхен. Всъщност участието на САЩ на високо равнище в Мюнхенската конференция всъщност може да попречи на всяка сделка с Русия, тъй като европейските колеги на Америка настояват за повече война, а не за по-малко.
Русия не вижда почти никаква причина да се договаря със Зеленски или с европейците. Путин обаче явно предпочита да преговаря със Съединените щати. Очевидно Путин смята, че единствената възможна сделка ще бъде между Русия и САЩ, ако може да се намери сделка.
На бойното поле украинците хвърлиха допълнителни резерви за сраженията в Курск, но както изглежда в момента, след някои първоначални успехи украинската офанзива се оттегля. Но Украйна се опитва усилено да обърне многобройните си поражения на бойното поле и сега за първи път използва своите F-16 в подкрепа на фронтовите операции.
Като цяло Украйна се опитва да спечели време и да предотврати голям пробив от страна на Русия, който би могъл да означава разгром за украинската отбрана. Проблемът на Зеленски е двоен: той губи войници с високи темпове, включително и хиляди дезертьори, за които се твърди, че са дезертьори; той вече не може да разчита на огромни доставки на оръжия от САЩ, които неизбежно ще отслабят още повече бойната способност на Украйна.
Всъщност вече има повече от слухове, че администрацията иска избори в Украйна, може би до есента на тази година, и макар да не го казва, би искала да види Зеленски заменен с по-гъвкаво ръководство. Естествено, Зеленски не е съгласен и казва, че изборите ще съсипят армията.
Един от вариантите може да бъде свален напълно от масата, освен ако не бъде променен по някакъв начин. Това е идеята за прекратяване на бойните действия с прекратяване на огъня. Руснаците дадоха ясно да се разбере, че прекратяването на огъня ще позволи на Украйна да възстанови армията си и да се сдобие с нов, по-голям арсенал от оръжия.
Предполагаемият план на САЩ включва признаване на завоеванията на Русия в Украйна, макар че не е ясно дали признаването означава фактическо приемане на статуквото или означава де юре съгласие, че завладените територии са юридически част от Русия.
Войната в Украйна не може да приключи, ако бъдещето на тези територии не бъде договорено по начин, който външните и вътрешните страни могат да приемат в дългосрочен план.
Изглежда, че администрацията на Тръмп няма нищо против да отмени бъдещото членство на Украйна в НАТО. Недопускането на НАТО в Украйна е ключово искане на руснаците. Съществува обаче проблем.
Има и много други въпроси, свързани с украинския проблем. Русия ще иска да й бъдат върнати паричните резерви в европейски и американски банки (може би с лихвите). Изземването на руските средства вероятно е нарушение на международното право, независимо от това какво е то. Тези активи се оценяват на около 300 милиарда долара, а може би и на повече. Лихвите, натрупани върху конфискуваните руски активи, са прехвърлени на Украйна.
Освен това има и по-широк кръг от санкции, включващи банковата система и системата SWIFT, блокирането на транзита и доставките на стоки и други ограничения, които засягат Русия.
Малко вероятно е Тръмп да успее да постигне всеобхватна сделка, като се има предвид сложността на въпросите и нежеланието на ЕС и неговите главни спонсори (Германия и Франция) да подкрепят всяко споразумение, което възнаграждава руснаците.
Не е ясно какво ще донесат Ванс и Келог от Мюнхен, освен че ще бъдат притиснати да продължат войната в Украйна. Тръмп ще трябва да се опита да работи с руснаците, за да види дали има път напред, като в същото време си пази гърба заради партньорите си от НАТО.