Хората, живеещи в Европейския съюз, трябва да се запасят с провизии за спешни случаи в случай на избухване на война или друга голяма извънредна ситуация, съветва нов доклад, пише Newsweek.
Докладът за цивилната и военната готовност на Европа , публикуван в сряда, е написан от бившия финландски президент Саули Нинистьо в качеството му на специален съветник на председателя на Европейската комисия.
В доклада се отбелязва, че ЕС не е бил подготвен нито за пандемията от COVID-19, нито за агресията на Русия срещу Украйна и че трябва да премине „от реакция към проактивна готовност“.
Като част от тази стратегия ЕС трябва да посъветва домакинствата да бъдат готови да се самозадоволяват за минимум 72 часа в случай на извънредна ситуация, се казва в доклада.
Той съветва държавите-членки да предоставят на своите граждани насоки относно складирането, евакуациите и как да получат достъп до спешни услуги, наред с други неща.
Проучване, цитирано в доклада, очертава различни основни консумативи, които домакинствата да имат в случай на спешност, включително запаси от храна, напитки и лекарства, фенерче и радио, захранвано от батерии.
Съветът има за цел да подготви гражданите на ЕС за извънредни ситуации, вариращи от нова пандемия до екстремни метеорологични условия или въоръжена агресия.
Пандемията от COVID-19 накара хората по целия свят внезапно да започнат да купуват стоки, за да се запасят, което доведе до недостиг на определени артикули.
Въпреки че докладът не цитира руската агресия като единствената възможна заплаха, той я цитира като основна.
„Нямаме ясен план за това какво ще направи ЕС в случай на въоръжена агресия срещу държава-членка. Заплахата от война, представлявана от Русия за европейската сигурност, ни принуждава да разгледаме това като център на нашата готовност, както и да се подготвим за други големи заплахи“, се казва в доклада.
В доклада се отбелязва, че докато заплахата от руска агресия се усеща най-много от нейните непосредствени съседи, всяко действие на Русия срещу страна-членка на ЕС би засегнало всичките 27 държави от блока.
„Териториалната цялост и политическата независимост на всяка държава-членка е неразривно свързана с тази на другите държави-членки и ЕС като цяло“, се казва в доклада.
В доклада се посочва, че овластяването на гражданите трябва да бъде в „ядрото“ на цялостна стратегия за готовност и че блокът трябва да повиши осведомеността и да насърчи самоувереността сред населението си.
Той също така предлага други общоевропейски мерки, като най-малко 20 процента от общия бюджет на блока се отделят за повишаване на сигурността и готовността за кризи. Той също така предлага план за по-голямо споделяне на разузнавателна информация между страните от ЕС.
Докладът от 165 страници беше представен на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш