Испанците искат Леонор за кралица час по-скоро

Принцеса Леонор и крал Фелипе VI на 31 октомври 2023 г., когато престолонаследничката навърши 18 години и се закле във вярност пред конституцията, както повелява законът.

Наследничката на короната засенчва баща си с обаяние, поведение и женска твърдост

93% одобряват военното обучение на престолонаследничката

Трима от всеки четирима испанци или 75 на сто от жителите на страната искат принцеса Леонор да им стане кралица, при това ако може час по-скоро.

Според поръчаното от мадридския всекидневник “АВС” социологическо проучване девойката, която ще навърши 19 години на 31 октомври, е желана не само от 86 на сто от сънародниците й с консервативни убеждения и от 76% от тези със центристки идеи, но в нея се кълнат и 65% от по принцип скептичните към монархията фенове на левицата.

А истински рекорд представлява одобрението от 93 на сто от испаниците на курса на военно обучение, който Леонор следва от година - през октомври миналата година тя бе приета като слушател в Академията на сухопътните войски, сега учи във Военноморската академия, а догодина по това време би трябвало да постъпи в тази на военно-въздушните сили. По принцип подкрепата за принцесата е “разделена” почти по равно между испанците и испанките с лек превес на последните, но интересното е, че тя е желана за държавен глава от огромното мнозинство обикновено скептични към короната млади хора.

Резултатите от проучването на “АВС” сочат също така, че 10 години след възкачването на престола на крал Фелипе VI монархията като форма на управление става все по-популярна и обичана. Защото сега 54% от неговите поданици подкрепят институцията, върната на власт от баща му Хуан Карлос през 70-те години на миналия век и след 36 години диктатура на генерал Франко.

Нещо повече - мнозинството испанци вярват, че именно Фелипе е укрепил монархията, просто защото когато през 2014 г. кралят абдикира в полза на сина си след шумни любовни и финансови скандали, тя се е ползвала с рейтинг, по-нисък с 20 пункта от сегашната нейна подкрепа. Нищо, че Хуан Карлос, който се завърна в Испания в края на лятото от изгнание в Обеднените арабски емирства, където бе напъден от сина си, продължава да става за резил чрез последните разпространени в социалните мрежи видеоклипове, свързани с романтичните му забежки извън неговия брак с кралица София.

Впрочем, според другия влиятелен мадридски всекидневник - “Ел Мундо”, най-силният и със сигурност най-болезнен избор на Фелипе VI през неговите десет години управление е този, който той прави спрямо баща си на 15 март 2020 г. Докато светът и Испания тогава навлизат в изпитанието на пандемията от COVID-19, младият крал разпорежда на Хуан Карлос да емигрира от Испания, отказва се официално от неговото наследство заради участието му в куп скандали и го лишава от “пенсията” от близо 200 хиляди евро годишно.

Все пак политическите наблюдатели в Мадрид подчертават, че синът винаги е давал висока оценка на постиженията на баща си през неговото почти 40-годишно управление на страната. И преди всичко на намирането на съзидателен и миротворен баланс, както между политическите сили в нея, така също и между тях и предприемаческите среди в името на благоденствието на народа й.

Колкото до мераците на мнозина испанци да видят час по-скоро Леонор на престола, то засега според медиите те са трудно осъществими. Фелипе VI се радва на добро здраве, въпреки някои клюки бракът му с кралица Летиция е стабилен и в края на краищата той е само на 56 години. И докато чукне 76 лазарника - възрастта, на която Хуан Карлос абдикира в негова полза, има още 20 години.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа