Френските шофьори са бесни
Парижани одобриха на референдум рязко увеличение на таксите за паркиране на автомобили SUV (с маса над 1600 кг) в рамките на града. Вече ще се плаща по 18 евро на час, което е трикратно увеличение на досегашните такси, предаде “Асошиейтед прес”.
Агенцията пояснява, че инициативата е част от усилията на кметицата социалистка Ан Идалго да направи града “по-екологичен и удобен за велосипедистите”. Около 54.5% от парижани гласуваха в подкрепа на мярката, докато 45.5% я отхвърлиха. Но официалните данни сочат, че едва 5.7% от избирателите са се явили на допитването, организирано от общината.
В публикациите си в социалните мрежи Идалго твърди, че джиповете заемат твърде много място по тесните парижки улици, замърсяват околната среда и “застрашават здравето и планетата ни”, а освен това предизвиквали повече пътнотранспортни произшествия.
Промените обаче вбесиха шофьорите, които са 40 милиона в страната. Те инициираха петиция в подкрепа на свободата всеки да избира свободно превозното си средство, като поясняват, че големите автомобили са особено популярни за семейни пътувания.
“Трябва твърдо да се противопоставим на тези атаки срещу свободата, преследвани под фалшиви зелени предлози”, гласи призивът на френските автомобилисти.