Украинският посланик във Великобритания се отметна от думите си за отказ от НАТО

Украинският посланик във Великобритания се отметна от думите си за отказ от НАТО

Украинският посланик във Великобритания Вадим Пристайко отрече да е казвал, че Украйна може да се откаже от кандидатурата си за членство в НАТО, но каза, че други отстъпки са възможни, предаде Ройтерс.

Пристайко първоначално бе цитиран от Би Би Си да казва, че Украйна може прояви "гъвкавост" по въпроса за членство в НАТО, "особено когато ни заплашват по този начин, изнудват с това, и ни подтикват към това".

Думите му предизвикаха мигновената реакция на официален Киев, откъдето напомниха, че стремежът към членство в Алианса е вписан в конституцията на страната.

От Москва пък коментираха, че ако Украйна се откаже от стремежите си да се присъедини към алианса, това би отговорило в значителна степен на опасенията на Русия.

По-късно попадналият в неловка ситуация дипломат уточни, че е бил неправилно разбран по въпроса за членството в НАТО, макар Украйна да е готова "да направи други отстъпки".

"Не сме член на НАТО в момента и за да избегнем война сме готови на много отстъпки, а това е което правим в разговори с руснаците", уточни Пристайко пред Би Би Си. "Това няма нищо общо с НАТО, тъй като стремежът за членство в алианса е записан в украинската конституция", добави дипломатът.

Само ден след като Вашингтон каза, че Русия може да нахлуе в Украйна във всеки един момент под измислен предлог, Г-7 предупреди Москва, че я очакват мащабни икономически последици, ако го направи, и обеща бърза помощ на Киев. Германският канцлер Олаф Шолц замина за украинската столица за разговори, които ще бъдат последвани утре от среща с Путин в Москва, но германски представител каза, че Берлин не очаква конкретни резултати.

Най-четени