Националното събрание на Венецуела в четвъртък единодушно гласува за одобряване на закон, който може да доведе до забрана за заемане на публични длъжности до 60 години за онези, които изразят подкрепа за налагането на санкции на южноамериканската държава, съобщава Reuters.
Така нареченият закон за Освободителя на Симон Боливар също включва мерки за задочно преследване на хора и представлява последният ход на правителството на президента Николас Мадуро за затягане на регулациите за всичко - от неправителствени организации до социални медии, след оспорваните президентски избори през юли.
Гласуването на доминирания от управляващата партия законодателен орган следва одобрението по-рано този месец от Камарата на представителите на САЩ на така наречения закон Боливар, който ще забрани на американските държавни органи да наемат хора, които имат бизнес отношения с правителството на Мадуро.
Временните забрани за заемане на длъжност, наложени на опозиционни политици заради подкрепата им за санкции срещу правителството на Мадуро и други обвинения, са редовни явления във Венецуела. През януари бе потвърдена 15-годишната й забрана да заема публична длъжност на опозиционния лидер Мария Корина Мачадо.
Излъчващите медии, включително телевизионни и радиостанции, които подкрепят санкции, могат да бъдат затворени съгласно новия закон, докато базираните на текст медии могат да бъдат изправени пред глоби на стойност до 51,7 милиона долара.
Мерките предизвикаха тревога сред политиците от опозицията, които все още търсят начин да продължат напред, след като Мадуро беше обявен за победител на изборите през юли от избирателните органи.
Опозицията, редица западни страни и някои международни организации заклеймиха изборите като непрозрачни и призоваха за пълното публикуване на бюлетините.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш