Джо Байдън призна арменския геноцид, ставайки първия президент на САЩ, който използва този термин за избиването на милион и половина арменци от Османската империя през 1915 г., предаде Франс прес.
Предишните американски президенти (Роналд Рейгън, Барак Обама, Доналд Тръмп), в знак на лоялност към съюзника си в НАТО и въпреки решението на американския Конгрес, избягваха да използват думата "геноцид", наричайки събитията "голямата трагедия", "голямото нещастие".
"Американците почитат всички арменци, които са загинали в геноцида, започнал на днешната дата преди 106 години", се казва в изявление на Байдън.
"Става дума да се почете паметта на жертвите, а не да се обвинява когото и да било", каза пожелала анонимност официална представителка на САЩ.
Twitter Publish
Турция "изцяло отхвърля" решението на американския президент Джо Байдън да признае за геноцид избиването на арменци от Османската империя през 1915 г., заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу, минути след изявлението на американския президент, предаде Ройтерс.
"Не приемаме от никого уроци относно нашето минало. Политическият опортюнизъм е най-голямото предателство към мира и справедливостта. Ние изцяло отхвърляме това изявление, основано единствено на популизма", написа Чавушоглу в Туитър.
Twitter Publish
Той добави, че решението за признаване на арменския геноцид няма правна основа и "ще отвори дълбока рана, която ще подкопае нашето взаимно доверие и дружба". "Думите не могат да променят или да пренапишат историята", заяви още турският външен министър.
Анкара отрича да е имало геноцид над арменците и окачествява като лъжа изявленията за обратното, отбелязва АФП. Според Турция става дума за взаимни кланета между турци и арменци в условията на глад и гражданска война, при които са загинали стотици хиляди души.
Twitter Publish
Очаква се това да доведе до допълнително обтягане на отношенията между Вашингтон и Анкара, след като още вчера Байдън проведе напрегнат и остър разговор с турския си колега Реджеп Ердоган, за да го извести за решението си.
Междувременно хиляди арменци излязоха днес по улиците на Ереван със свещи и цветя в ръце, за да отбележат 106-ата годишнина от кланетата на арменци, извършени от Османската империя по времето на Първата световна война, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Тя се се отбелязва днес, тъй като се смята, че са започнали именно на 24 април 1915 г.
Twitter Publish
Twitter Publish
Множество от хора се събра в центъра на арменската столица, където е издигнат мемориал, посветен на жертвите на кланетата, които Армения, около трийсет страни по света и общност от историци определят като геноцид. Турция решително се противопоставя на тази квалификация на трагичните събития, отбелязва агенцията.
Twitter Publish
При мемориала се събраха военни, религиозни лидери, жени с деца и държавни служители, сред които и премиерът Никол Пашинян, които дойдоха да почетат паметта на загиналите арменци.
Предстоятелят на арменската църква католикос Карекин Втори отслужи заупокойна литургия в близост до мемориала.
"На тази 106-а годишнина мислите ми са изцяло за наранената от историята Армения (...) Никога няма да забравим", заяви френският президент Еманюел Макрон в послание до арменския си колега Армен Саркисян, публикувано вчера от арменското правителство.
Twitter Publish
Twitter Publish
Макрон посети днес мемориала на арменския геноцид в Париж.
Според оценки между 1,2 милиона и 1,5 милиона арменци са били убити от Османската империя, отбелязва Франс прес.
Гневът на арменците срещу Турция нарасна след разгрома на Армения във войната с Азербайджан от миналата есен в сепаратисткия регион Нагорни Карабах, тъй като в този конфликт Анкара подкрепяше Баку.
Арменският премиер окачестви конфликта като "азербайджанско-турска агресия, целяща да изличи арменската следа" в Карабах.
Конфликтът, който избухна през септември и продължи шест седмици, бе прекратен с посредничеството на Русия.