Всички романтици мечтаят да видят Острова на свободата
Навсякъде можеш да видиш образите на Фидел, Че и Хемингуей
Кубинците могат да се усмихват и да танцуват по улиците 24 часа
Жените до една са красиви и достойни да се влюбиш в тях
Срещата с Куба винаги е била едно от тайните и съкровени желания на много българи. Тя е като носталгия. За нея си заслужава да умреш, казват тези, които я познават добре. Мистерията на тази карибска държава най-вероятно се крие в цветовете й. Толкова ярки и толкова красиви, заедно с музиката на “Буена Виста Соушъл Клъб”, гласа на Омара Портуондо, пурите, коктейлите, плажовете на Варадеро и, разбира се, Фидел и Че. Няма да е честно ако пропуснем и Хемингуей... Образите и на тримата са навсякъде. Сигурно има много какво да се добави, но Куба е всичко, което можеш да си помислиш като емоция.
Представете си, че се чувствате леки и щастливи, морски бриз ви роши косите и с танцова стъпка се носите през различни епохи с чаша ром в едната ръка и с кубинска пура в другата. Харесва ви, нали? А наистина там е нещо такова, само че още по-хубаво. И съвсем достижимо. Ромът и пурите са толкова типични за Куба, че не може човек да не ги опита дори да е върл въздържател. Дайкири, мохито, куба либре, саоко, хавана локо - всички тези божествени коктейли имат две общи неща – те са традиционни кубински питиета и съдържат висококачествен кубински ром. А ако срещу вас има и някоя знойна кубинка или чувствен и усмихнат кубинец, нещата започват да стават истински.
В Куба няма как да не се почувстваш като в стар филм, в който гангстерите спазват определен морален кодекс, а жените до една са красиви и достойни да се влюбиш в тях. По време на своето управление Фидел Кастро забранява вноса на чуждестранни автомобили и затова кубинският автопарк е застинал някъде в 50-те години на XX век. По улиците се движат разкошни ретро американски коли, като “Шевролет”, “Буик”, “Плимут”. Раул Кастро, братът на Фидел, премахна преди няколко години забраната за внос, така че по улиците на Куба вече има модерни автомобили, но все още ретро моделите са основно средство за придвижване.
Хавана е една от перлите на страната. В началото на 80-те години на XX век ЮНЕСКО обяви града за част от световното културно наследство. Повечето сгради са реставрирани, но реставрацията им продължава непрекъснато. Този град е просто една приказка, в която искаш да видиш всичко. Където и да се окажеш, навсякъде е интересно и шарено. Весело, романтично, тъжно, очарователно.... Със своите фестивали, разкошни къщи на испански завоеватели, модерно изкуство и стари катедрали градът е истинска перла. Макар и стара, макар и олющена на много места, тя е истинска прелест. А булевард Малекон – там е задължително да се разходиш няколко пъти през денонощието. От едната му страна има къщи в колониален стил, а от другата е морето.
Истината е, че когато човек тръгне за Куба, трябва да се подготви за пътешествие във времето. Там е действащ комунизъм, отдавна забравен по нашите земи, но затова пък пълен с носталгия. Особено за туристите от бившите соцдържави. Куба е страна, която удивлява с контрастите си – бедността и липсата не са съкрушили кубинците и те са толкова сърдечни към чужденците, че чак не е за вярване. Могат да спрат турист само за да си поговорят с него. Там може би са едни от най-усмихнатите хора на Земята. Усмихват се 24 часа в денонощието, танцуват по улиците, готови са да помогнат сякаш си тяхно дете.
Затова стара Куба трябва да бъде почувствана с всяка частица на тялото. Човек задължително трябва да попие аромата на пурите, рома и шоколада, и да се впусне по стъпките на Хемингуей, Че Гевара и Буена Виста Соушъл Клъб.
Да отиде до Острова на свободата и да не види Варадеро - сърцето на слънчева Куба – това човек дори не бива да си помисля. Защото тогава ще съжалява за цял живот. Прочутият курорт се намира на полуостров Икакос, само на два часа път от столицата Хавана. А пристанището и летището на курорта предлагат удобен достъп на туристи от цял свят. Селището е известно и под името “Плая Асул” (Синият плаж). Там водата е кристално чиста и осигурява възможност за плуване, водолазни приключения, риболов, сърфинг, водни ски и още много занимания. Пясъкът е толкова фин и бял, че можеш да го помислиш за нереален.
Най-големият летен курорт в страната не спира да се разширява и да приветства все повече посетители. Хотели, бунгала, вили, частни къщи са разположени по цялата плажна ивица, както и във вътрешността на града. Разнообразните ресторанти, барове, магазини и търговски центрове допринасят за доброто изкарване на всеки турист.
Да видиш видиш Хавана и Варадеро не е достатъчно. Трябва ти да минеш и по стъпките на Хемингуей, които имат много нюанси. Пак ще го повторим - Куба наистина е мечта, за която си заслужава да умреш. И Хемингуей го прави, превръщайки я в един от последните нюанси на своя живот. Цели 21 години той живее на Острова - от 1939 до 1960, а по-голяма част от времето му минава в малко, крайбрежно селце на име Кохимар. Място, което му дава не само идеални условия за риболов, но и ражда “Старецът и морето”, за който получава “Пулицър” през 1952 г. В свои спомени местните разказват как в лошо време, писателят е влизал навътре в морето да помага на рибарите да се приберат благополучно. Всички са го обичали, а докато ходи по улиците на Кохимар и Хавана се чува от всеки ъгъл “Papa, papa”. Настроението му често зависи от големината и наличието на улов. Местните още не могат да отговорят какво е обичал той повече – риболова или жените. Защото Куба му дава и от двете.
Ето това е Куба – цветове и нюанси. Тези на синьото море, белите костюми, червените революции, тъмните кубинки и кафявите пури. А който ги опита остава щастливец за цял живот.
Българи, хайде към Варадеро
Отчитат рекорден брой туристи за 2018 г.
Тази седмица в посолството на Хавана у нас бяха представени десетки възможности за екскурзии в Куба. Лично заместник-министърът на туризма Давид Лобайна, който е представител на министерството за Централна и Източна Европа, разказа и представи много интересни данни, бе щастлив да приветства основните партньори на туристическата индустрия на карибската страна. Естествено, специални благодарности той поднесе на новата посланичка на Куба у нас Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан, която макар да е в София само от около 2,5 месеца, вече организира няколко запомнящи се събития. Министърът акцентира на дълбоките връзки на приятелство и отношенията, които обединяват българите и кубинците в продължение на години. Според него България и Куба са две страни, където химията на приятелството между двата народа е работила изключително добре. Разбира се г-н Лобойна не скри основната си цел на презентацията – да поддържа и да увеличава растежа на посещаемостта на Българите в Куба, както и да се увеличат инвестициите там.
Ето и какви данни представи той. Оказа се, че в края на 2018 г. Куба достига за 11-и път нов рекорд на посещаемост – 4 730 280 туристи са посетили Острова на свободата. Тази година желанието им е туристите да надхвърлят 5 милиона. В края на миналата година 6450 българи са били в Куба, т.е. с 1140 души повече от 2017-а. До миналата седмица само за по-малко от месец и половина Острова вече са посетили 1174 българи, с 14% повече от същия период през 2018-а.
Има хотели за всеки
Как се стига до Острова на свободата
Куба е свързана с повече от 53 авиокомпании от важни градове от целия свят. Има 12 международни летища, 7 международни морски линии, 3 основни пристанища. Правят се инвестиции в различни точки на акостиране, за да се увеличават морските пристанища.
В страната има 95 000 стаи, 71 000 хотелски стаи в хотели от 3-5 звезди (52 000 са хотелите категория слънце-плаж), а 24 000 са стаите от недържавния сектор. Само преди два дни в навечерието на Деня на влюбените отвори врати луксозния и елегантен хотел “Мелия Варадеро Интернационал”, който има най-новата технология и комфорт.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш