По-страшна и от Сатана - Сармат

Автор: Труд
По-страшна и от Сатана - Сармат

Русия тества нова междуконтинентална балистична ракета

Новата руска междуконтинентална балистична ракета Сармат е по-страшна и от досегашното страшилище Воевода, наричана Сатана по западната класификация.

Въпросната Воевода е невъзприемчива към действието на всякакви електромагнитни импулси и може да стартира от шахта даже след попадение в нея на ядрена бойна глава. Носи голям комплекс за преодоляване на противоракетна отбрана, може да достави до всяка точка на света 10 тона бойно тегло. Само една такава ракета е достатъчна, за да унищожи напълно целия Ню Йорк. И затова на Запад я наричат Сатана.

Но Сармат я надминава. Тя ще бъде с тегло не повече от 110 тона, на нея ще има бойна част с няколко ядрени бойни глави с индивидуално насочване. Според някои данни това ще бъдат маневриращи хиперзвукови блокове. Благодарение на това ракетата е почти напълно неуязвима при преодоляване на системата за противоракетна отбрана, каквато днес САЩ създават по границите на Русия.

Нито една ракетна система не може да проследи ракетата или нейните бойни глави, които летят по индивидуални балистични криви. Те могат изведнъж да се скриват и започват да летят със свръхзвукова и дори хиперзвукова скорост, прилепвайки плътно към релефа на местността. Да се прехване и унищожи такава ракета е невъзможно.

Сармат може да стигне до САЩ не само през Северния полюс, накъдето са насочени US системите за противоракетна отбрана, но и през Южния полюс. САЩ нямат такива радари и ракети насочени на юг, а построяването им би било изключително скъпо.

Специалистите са категорични, че в следващите десетилетия едва ли ще бъде измислен начин да бъде спряна Сармат.

 

След тестовете на Индия

САЩ се боят от бъркотия в Космоса

Отломки могат да повредят спътници

Изпълняващият длъжността шеф на Пентагона Патрик Шанахан предупреди, че тестовете на противоспътниково оръжие може да създадат бъркотия в космоса. Думите му дойдоха след успешното изпитание на Индия, която унищожи собствен сателит в сряда, предаде Би Би Си.

Шанахан каза, че САЩ все още проучват индийския тест, за който Делхи твърди, че е извършен в ниска околоземна орбита, за да не остават отломки в космоса.

Отломки от такива тестове могат да навредят на цивилни и военни спътникови операции и да се сблъскат с други обекти в космоса. Но Индия заяви, че умишлено е извършила своя тест “Мисия Шакти” в долната атмосфера - на надморска височина 300 км, за да гарантира, че няма отпадъци и че каквото и да е останало, “ще се разпадне и ще падне на земята в рамките на седмици”.