Професионални протестъри гласят бой с полицията

Автор: Труд
Професионални протестъри гласят бой с полицията

Утре в 18:30 се събират пред Министерския съвет, уж за Пирин

Манол Глишев, Асен Генов и още няколко техни сподвижници искат радикализация

Трябвало да се пречи възможно най-много на нормалния живот в София

Вестник „Труд“ видя в социалните мрежи, че от близо две седмици има спор в каква посока да поемат уличните сбирки в „защита на Пирин“.

Според организаторите от „За да остане природа в България“ всичко трябва да продължи мирно и веднъж седмично. На другия полюс са професионалните протестиращи като Асен Генов от „Протестна мрежа“, представящият се за поет Манол Глишев и още няколко души. Според тях вече е време да се блокират колкото се може повече кръстовища в работно време и да се крещи пред входовете на институциите. Затова Глишев лично организира протест утре в 18:30 пред сградата на Министерския съвет, като целта е да се блокира всичко и ако може да се влезе в конфронтация с полицията.

Информацията за радикализация може би ще е интересна за службите за сигурност и „Труд“ за пореден път пита те няма ли най-после да предприемат мерки.

Те могат да проверят и финансирането на грантаджиите, какъвто е Генов. Чрез фондацията си „14 януари“ той е получил безвъзмездно финансиране от „Отворено общество“ за развитие на граждански инициативи, което е за около 170 000 лева.

Като виден „граждански активист“, чрез какъвто имидж се е добрал до гранта, Асен Генов е на първа линия на всеки протест. Именно той е един от хората, които заявяват, че демонстрациите за Пирин са политически и не трябва да се наричат „природозащитни“. Самият Генов е неуспял кандидат за депутат от преди 9 години, когато бе мажоритарен кандидат на ПП „Зелените“ в Перник.

На практика с позицията си Асен Генов доказва, че протестите са политически и нямат нищо общо с екологията – това, което „Труд“ показа още в самото начало на шествията преди повече от месец.

В същото време от неправителствената организация „За да останат хора в България“ изпратиха писмо до Столичната община във връзка с блокирането на кръстовища от „зелените“. Те искат промяна в наредбата на местната управа за митингите (виж карето).

В момента режимът за такива прояви е уведомителен – казваш къде и кога организираш протест. Общината може да отказва демонстрации, но това става много рядко.

Наредбата препраща към Закона за събранията, митингите и манифестациите, според който местната управа трябва да бъде уведомена поне 48 часа преди такава проява. Ако при нейното провеждане не се спазят предварително обявените маршрути или се нарушава общественият ред, събирането може да бъде прекратено. Протестиращите затварят кръстовища и нарушават обществени ред, но засега никой нищо не им казва. Освен това според Закона за движение по пътищата се наказва с глоба всеки пешеходец, който нарушава правилата за движение, а протестиращите правят именно това – стоят на платното пред автомобилите и блокират движението.

 

Неправителствена организация в писмо до общината: Спрете терора срещу софиянци

Политически са протестите „в защита на Пирин“, а хората, които обикалят по улиците на София вече шеста седмица, тероризират жителите и гостите на града, блокирайки възлови кръстовища – това се казва в писмо на коалицията „За да останат хора в България“ до столичния кмет Йорданка Фандъкова. Неправителствената организация е една от 15-те, които подкрепиха многохилядното шествие в подкрепа на зимния туризъм, провело се в столицата на 11 януари.

От коалицията предлагат промени в Наредбата за обществения ред на територията на Столичната община, с които да се забрани блокирането на кръстовища в пиковите часове и да не се допускат протести в тъмната част на денонощието.

 

Разкритията на „Труд“

Както „Труд“ разкри, протестите са политически от самото им начало, а повечето хора, които се събират на тях, са подведени. Зад организираното недоволство освен грантаджиите от „Да, България“, личат интересите на ДСБ и партия „Зелените“. Последните на практика са едно с Коалицията „За да остане природа в България“, чийто лидери до един са неуспели кандидат-депутати от последните парламентарни избори именно от листите на коалицията между „Да, България“, ПП „Зелените“ и ДЕОС. В изборните списъци на обединението, не успяло да мине и 3-те процента, бях хора като Тома Белев, Петко Ковачев, Андрей Ковачев. Днес те са начело на протестите и обясняват, че нямат нищо общо с политиката.