Пълно съгласие за ски зоната над Банско

Министърът на околната среда и водите Нено Димов, колегата му от спортното ведомство Красен Кралев, министърът на туризма Николина Ангелкова, експерти, депутати и представители на НПО бяха на кръглата маса, от която зелените се скриха.

От "За да остане природа в България” се скриха от дискусията

Необходима е промяна на концесионния договор на ски зоната над Банско – около това се обединиха министри, експерти, представителите на бизнеса и граждански екорганизации по време на кръгла маса, провела се в Министерството на околната среда и водите.

Дискусията бе организирана след нареждане на премиера Бойко Борисов, след като на последното правителствено заседание кабинетът оттегли точката за промяна на коценсионния договор. Аргументите на Борисов бяха, че трябва да се проведат разговори с организациите от “За да остане природа в България” и да се чуе защо те са против. Но вчера зелените не се появиха.

За сметка на това на кръглата маса присъстваха ресорният министър Нено Димов, министърът на туризма Николина Ангелкова, министърът на спорта Красен Кралев. Там бяха и бившите началнички на МОСВ Нона Караджова и Евдокия Манева, експерти от Камарата на строителите в България, депутати, хора от неправителствени организации, специалисти от МОСВ. Всички те не видяха пречка за промяна на концесионния договор, за да бъде синхронизиран със съвременното законодателство.

По-рано през деня зелените бяха отправили 100 въпроса до вицепремиера Валери Симеонов по темата за концесията. Евдокия Манева отбеляза, че в питанията има само едно на екологична тематика и то е притеснението от увеличаване на сечите в НП “Пирин”. Бившата екоминистърка предупреди, че зелените са протестирали под прозорците на всички министри на околната среда през годините и така са подлагани на натиск по темата за зимния туризъм. “Призовавам ви за смелост”, обърна се тя към настоящия шеф на МОСВ Нено Димов.

Нона Карджова обори шест зелени манипулации точка по точка – от изказването й се разбра, че няма увеличаване на концесионната площ. На твърденията на зелените, че и сега може да се внесе проект за втори лифт, тя отговори, че това е невъзможно, тъй като сега действащият план забранява каквото и да е било изграждане на спортни съоръжения дори в самата ски зона.

Министърът на туризма Николина Ангелкова обяви, че нейното ведомство подкрепя развитието на зимния туризъм у нас и вече има конкретни предложния за законови промени, които ще бъдат дадени на обществено обсъждане. “Със сигурност подкрепям изграждането на втори лифт в Банско”, обяви Ангелкова.

Министърът на спорта Красен Кралев обяви, че “Нено Димов има пълната му подкрепа” по случая “Банско” и развитието на ски спорта.

В края на срещата всички се обединиха около тезата, че промени трябва да има, а след нея пред медиите това бе потвърдено.

Мирослав Мазнев от Камарата на строителите в България съобщи, че според изчисления на браншовата организация, заради съдебни дела и протести има забавяне на изграждането на инфраструктурни обекти от национално значение, като това закъснение е 35 години. Мазнев също така обяви и подкрепата на Камарата за промяна на коцесионния договор.

Министър Нено Димов, предшественичките му Евдокия Манева и Нона Караджова, както и началникът на Националната служба за защита на природата Мирослав Калугеров заявиха, че на публикуваните на сайта на екокоалицията сто въпроса е отговаряно неведнъж в последните десет години по време на водените десетки подобни дискусии. Димов заяви, че предложенията за промяната на концесионния договор и на плана за управление на парка "Пирин" са били изпратени на природозащитниците веднага след срещата на 20 ноември и МОСВ е било отворено да отговаря на въпроси. Такива обаче не са били получени.

„Аз не приемам този отказ от присъствие. Всички бяха поканени и всеки, който е искал да зададе своите въпроси или да изкаже становище, е присъствал. За мен те не присъстват или защото нямат допълнителни въпроси, или нямат допълнителни аргументи. Нещо, което е естествено. След като толкова години се е дискутирал един въпрос, е нормално да се изчерпи", каза Нено Димов пред журналисти.

Планинските общини излизат на протест срещу екорекета

От сдружение „Бъдеще за Община Банско“ съобщиха, че вдругиден от 18.30 ч, на моста в Симитли, на разклона за Банско, организират протест срещу „зелената мафия, която за пореден път спира развитието на Югозападна България“.

От сдружението обявиха, че са подкрепени от още 13 неправителствени организации.

„Еколозите саботират развитието не само на зимния туризъм, изграждането на автомагистрала „Струма“, но и стотици проекти в цялата страна. Тази атака срещу България прави така наречените 'зелени“ обикновени родоотстъпници и предатели на националната кауза в полза на други държави. Ние хората от Югозападна България апелираме към всички институции и българи за подкрепа, най-накрая държавата да се справи с лицата и организациите, които в услуга на чужди интереси злепоставят страната ни и работят срещу нейното развитие“, се казва в съобщението.

Тома Белев и гаджето му ще редят гражданското общество у нас

Тайна среща в министерски съвет

Липсата на представител на зелените на кръглата маса бе предшествана от събитие в сградата на Министерския съвет, където имало петима души от „За да остане природа в България“.

Начело на групичката саботьори и родоотстъпници бяха Тома Белев и Катерина Раковска, видя „Труд“. Тъй като срещата бе затворена за медиите и не бе обявена предварително от пресцентъра на кабинета, фоторепортер на вестника снима влизането на Белев в сградата. Той и останалите четирима негови партизани, участвали активно в консултациите за „за избор на представители на граждански организации за участието им в работна група за разработване на Правилник за организацията и дейността на Съвета за развитие на гражданското общество“. Работната група била избрана, но имало спор, защото в нея влезли Белев и шефката на WWF-България Веселина Кавръкова. От други НПО-та бил повдигнат въпросът - след като двамата делят едно легло, не ли конфликт на интереси да са и в едно звено.

Тази работна група се състои от общо 22 души на организации от неправителствения сектор. Тя ще вкара в нови рамки работата на Съвета за развитие на гражданското общество. Тези рамки ще отговарят на новия Закон за юридическите лица с нестопанска цел, който влиза в сила на 1 януари. Въпросният съвет бе създаден преди няколко години и основната му дейност е да изготвя план за действие, включително и финансов, за изпълнение на Стратегията за подкрепа на развитието на гражданските организации.

Така любовниците Белев и Кавръкова ще редят гражданското общество у нас и ще имат думата за финансирането на НПО-тата в България.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България