Сергей, който създаде интелигентния кошер на бъдещето

Сергей Петров със сина си Стефан на кошера.

Успех в 21 страни и 5 континента

С проекта си иноваторът предлага ефективен метод за спасяване на пчелите от загиване и света от екокатастрофа

Своеобразен мини компютър в кошера

Проблемът с опазването на пчелите е много сериозен

„За какво са ни технологиите, ако не могат да подпомогнат решаването на глобалните проблеми на човечеството?“, казва Сергей. Представете си, че сте пчелар, седите си пред лаптопа с чаша кафе в ръка и си наблюдавате кошерите на екрана, без да излизате от къщи. Това вече е възможно благодарение на един изключителен български проект.

Интелигентен кошер, който се грижи за здравето на пчелите и предотвратява екокатастрофата в глобален мащаб, ако те изчезнат, е дело на младия иноватор и предприемач Сергей Петров. Интегрираната хардуерна и софтуерна система за измерване и анализ на здравето и продуктивността на медоносните пчели прави медицинско досие на всяка пчелна колония в реално време и дава на пчеларите знания и възможност за дистанционен мониторинг на кошерите.

Подобен опит за дигитализиране на пчеларството е без прецедент в световното развитие на отрасъла. Интелигентната система се разпространява с голям успех в 21 страни на 5 континента - Европа, Северна и Южна Америка, Африка и Австралия.

„Проблемът с опазването на пчелите е много сериозен, от тях зависи оцеляването на човешкия род - казва Сергей. - Те опрашват това, което слагаме на масата си и трябва да се грижим за тях. Още Айнщайн е казал, че 4 години живот остават на човечеството, ако най-важният размножителен механизъм в природата - пчелата - изчезне.“

А статистиките в последните години са тревожни - според доклад на ЕК от 2019 г. се казва, че до 2022 г. 30% от всичките пчелари ще изчезнат, а това означава и, че ще намалеят пчелите. „Това вече е факт в България - казва Сергей. - От 17 хиляди пчелари, регистрирани през 2019-та, сега са 12 хиляди.“ Това още повече повишава значимостта на българския проект за този своеобразен мини компютър в кошера, изобретен от Сергей Петров.

А всичко при него започва от едно обучение в НАСА. Роденият в София авиационен инженер по образование, с втора магистратура по бизнес администрация, работи в представителството на чужда компания, световен лидер в областта на анти спам технологиите. Задава си оня въпрос - защо са ни високите технологии, ако не могат да спрат екокатастрофата с измирането на пчелите.

Той кандидатства за едно състезание на университета „Сингюларити“ в базата на НАСА Еймс в Силициевата долина, Калифорния. Победителите печелят стипендия за 10-седмично обучение в този университет по експоненциално (ускорено) развиващи се технологии и тяхното използване в иновативни бизнес модели. Курсът е 30 хиляди долара, а победителите го получават безплатно като награда.

Задължително условие е проектите да помогнат на поне един милион души от региона на кандидатите, чрез използването на технологиите. “Сметнах, че проектът ми с интелигентния кошер е на правилното място и, че може да подобри живота не на милион, а на поне милиард хора по света“, казва Сергей. Той печели състезанието и прекарва едно „животопроменящо“ лято в НАСА.

Казва, че винаги се е интересувал от космоса. В България той се записва като кадет в създадената от Райчо Райчев програма „Космически предизвикателства“. На нея студенти и гимназисти се запознават с абсолютно всички страни на предизвикателството да бъдеш космонавт. Канят се известни астронавти от САЩ, Европа и света, които вдъхновяват курсистите, че и българин може да стане космонавт, ако много силно го желае и ако е много упорит и последователен в целите си. После Сергей става вдъхновяващ лектор в програмата.

Междувременно през 2014 г. проектът му за интелигентен кошер вече е на фаза прототипни серии. През 2015 г., заедно с Иван Кънев той основава компанията „Bee Smart Technologies“, с представителство и в САЩ.

Същата година проектът е финалист в световното състезание „The Venture“. Стартъпът получава и други значими признания, като инвестиция от бизнес акселератора NEVEQ 2, награда от „World Summit Awards“ за иновации в сферата на здравето и опазването на околната среда. Номинирани са и в категорията „Startup компания на годината” за наградите на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ).

От 2017 г. започват продажбите на основното устройство - Beebot. Какво представлява интелигентният кошер? Информация пчеларят получава чрез сензори, прикрепени към кошера, които комуникират с един централен компютър, разработен също от екипа. Той подава информацията към клауда. Там тя бива анализирана и от другата страна - при пчеларя - излиза във вид на красиви графики и нотификации, или алармички, които му съобщават резултати и съвети какво да прави.

Основният продукт - Beebot - е вътрекошерно устройство, следящо ключови показатели за пчелната колония и информиращо пчеларя за настъпили промени в съответния кошер. Чрез наблюдаването на измененията в температурата и влажността в кошера може да се засекат много събития, свързани със здравето и силата на пчелното семейство. „Beebot анализира и честотите, на които жужат пчелите, като по този начин получаваме ценна информация за тях и създаваме своеобразен речник между човека и тях“, обяснява Сергей.

Интелигентният кошер непрекъснато се развива през годините. Днес вътре е поместена технология, която наблюдава с видео, звукови и всякакви други сензори състоянието на пчелите, на техните яйца. Дава много навременна информация и дори помага за избягването на някои ситуации, застрашаващи здравето и живота им.

Интересен факт е, че пчелите... танцуват. Една от най-впечатляващите нови системи е на пчела-робот, която репликира танца на пчелата в кошера. Чрез танца, подобно на живите си прототипи, роботчето ориентира останалите пчели къде има паша, на какво разстояние е и доколко е богата. „Това е ефективен начин да се навигира къде да ходят пчелите, и най-важното - къде да не ходят, например там, където има пестициди - една от основните причини за загиването им“, обяснява иноваторът.

Заради значимостта на проекта му той е поканен в международния екип от иноватори „Hiveopolis“, в който участват университети от Швейцария, Германия, Австрия, Латвия, Белгия. Идеята на проекта е за пет години да се създаде нов тип кошер на бъдещето.

„При нас в България е май най-интересно, голям екшън е“, смее се Сергей. Технологията, която разработват той и екипът на „Pollenity“, е брояч на входа на кошера. Той отчита трафика на пчелите навън и навътре в кошера. Но най-интересното е, че може да засече кой минава - пчела работничка, дали тя носи прашец, вода или нектар, дали това не е търтей, или пчелата-майка. Това е изключително важна информация, която досега нито един пчелар не е имал възможност да разбере.

Днес „Bee Smart Technologies“ се е разраснала с три основни направления. Оперира с бранда „Pollenity“ - интелигентните кошерни системи. Платформата „Истински мед“ пък е място, където всеки човек може да се запознае лично с производителя на храната си. В тази платформа всеки пчелар застава с името си, с историята си, с лабораторния анализ на продуктите си и с готовността да приеме посетители на своя пчелин, които да обучи в това, колко са важни пчелите, какво представлява пчеларството и т.н.

„Платформата дава на човека това, което в последно време е дефицит - вярата, че храната, която му се предлага, е истинска, като поддържаме пълна прозрачност и проследяемост на продукта“, казва Сергей. Той пояснява, че всеки мед, предлаган в платформата, не е смес от меда на десетки пчелари, а е от само един пчелар, от една негова реколта.

Една от най-успешните инициативи на екипа е „Осинови кошер“ - мястото, където всеки може да си купи 100% качествен мед с доказан произход и да подкрепи пчеларя производител. Самият Сергей също става пчелар преди 8 години, в момента, в който започва разработката на интелигентния кошер - за да опознае в детайли и отвътре проблемите на пчеларите.

Третото направление на екипа е научна дейност, която се изразява в работата с университети и разработване на технологии с по-некомерсиална цел. „Занимаваме се с науката като наука, за да изучим пчелите и да сме полезни на другите“, обяснява Сергей. Споделя с вълнение, че предстои и четвърто направление - обучението и Пчеларският университет, който организират.

„Ситуацията с пчеларите в България е сериозна, все повече хора се отказват, а така намаляват и пчелите - споделя Сергей. - Затова искаме да променим средата във всички възможни посоки; чрез обучение да създаваме нови пчелари, като нашите курсове не са само за занаята пчеларство. Включват и иновациите, и методите за правене на бизнес, как да се маркетира продуктът по правилен начин например. Искаме да направим нещо полезно за индустрията, затова създадохме Пчеларския университет, като следващото му издание е през март.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии