Собственикът на "Енерго про" за продажбата на ЧЕЗ в България: Повече от 20 години съм работил в Източна Европа, никога не съм срещал нещо такова

Собственикът на "Енерго про" за продажбата на ЧЕЗ в България: Повече от 20 години съм работил в Източна Европа, никога не съм срещал нещо такова

"Повече от 20 години съм работил в Източна Европа, никога не съм срещал нещо такова." Така коментира сделката на ЧЕЗ за продажба на активите й в България собственикът на чешката енергийна компания Energo-Pro - милиардерът Яромир Тесарж, пред lidovky.cz, цитирана от economic.bg.

Един от най-богатите чехи се опита да купи българският бизнес на групата ЧЕЗ, но не успя. Той е убеден, че това се е случило, защото процедурата за подбор на купувач не е била прозрачна, пише той в писмо до чешкото дружество.

Предприемачът подкрепя своето писмо с анализ на BDO Advisory. Изследването на консултантската компания критикува по-специално ЧЕЗ, че не предоставя на потенциалните купувачи един и същ достъп до информация.

Това е и причината, поради която компанията му „Енерго-про“ предлага по- малка сума за покупка от победителя на „Инерком груп“. „Заключенията в доклада показват, че процесът по продажба на активите очевидно е бил засегнат от недостатъчна информация за оферентите, което затрудни позицията им и е по-малко вероятно да дадат възможно най-доброто предложение“, се казва в доклада.

Собственикът на „Енерго-Про“, който вече е на българския пазар и чиято дистрибуторска мрежа обслужва над един милион клиенти, смята, че поведението на ЧЕЗ в процеса на избор на купувач е аматьорски. Анализаторите на BDO Advisory определиха подхода на ЧЕЗ като неясен.

„Процесът няма ясна стратегия, която да започне от началото до края. Неговата организация не съответства на размера на сделката и значението на актива. Начинът, по който беше стартиран, и ходът на отделните етапи не отговаряха на обичайните пазарни стандарти. Като цяло, процесът е неконкурентен за кандидат купувачите, които могат да намалят желанието си за участие по-нататък, и по този начин да се получи най-добрата оферта“, пише в писмото Тесарж.

Ръководството на ЧЕЗ не коментира пряко съдържанието на писмото. "С Надзорния съвет на ЧЕЗ обсъждаме цялостно цялата сделка за продажба на български активи. Част от представените материали е и оценката на всички оферти,", каза говорителят на енергийния гигант Ладислав Крис.

Energo-Pro не беше сред финалните кандидати за купувач на българския бизнес на ЧЕЗ. През ноември 2017 г. говорителят на компанията потвърди, че сумата, която е готова да плати със сигурност е над 281 млн. евро.