На 10 декември всяка година се отбелязва Международният ден за правата на човека. На този ден преди 70 години ООН приема Всеобщата декларация за правата на човека, чийто член Първи гласи: „Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права. Те са надарени с разум и съвест и следва да се отнасят помежду си в дух на братство”.
По този повод за пета поредна година Университетът по библиотекознание и информационни технологии организира и проведе Научна конференция под мотото „Хармония в различията”. Именно върху триадата свобода – достойнство – права се опира съдържанието на конференцията: как в обществото се запазва или не човешкото достойнство, дали съвместното съжителство поражда уважение или обратното, равнопоставеност или дискриминация, емпатия или омраза. Как живеем днес: в хармония или в дисхармония? Съорганизатор на форума беше Националният съвет на религиозните общности в България.
„Днешният научен форум е актуален, защото често наблюдаваме конфликтността на езика на омразата. Ние се опитваме да утвърждаваме мира, разбирателството и диалогичността като средства за комуникация. Даваме своя принос за съхраняване етичния и религиозния мир, за изграждане на устойчиво общество” – се казва в обръщението на проф. д.ик.н. Стоян Денчев, прочетено от проф. д.н. Иван Гарванов.
В словото си Бирали Бирали, председател на Националния съвет на религиозните общности в България и зам.-главен мюфтия, отбеляза, че тази конференция е призвана да произвежда знания и практически умения за превъзмогване на различията в човешките отношения. „Ние изхождаме от основополагащата теза на световните религиозни общности, че човекът е висше творение на Създателя. Така в центъра на религиозната нравственост се поставя непоколебимото разбиране за висотата на човешкото достойнство. Това стои в основата на хуманизма и е заложено в Хартата за човешките права. Тази конференция е добър израз за нашата обща съпричастност към хуманизма. Трябва да изградим твърда непримиримост към проявите на ненавист – кървави атентати, политически противоречия, различни форми на етническа нетърпимост. Настоящата конференция допринася за това благородно дело” – каза г-н Бирали.
От името на три организации (Международна организация „Религии за мир – Европа”, Сдружение „Благодарност”, Форум „Авраам” – Мадрид) говори д-р Марсел Израел: „Нека се знае, че Всеобщата декларация за правата на човека е преведана на 375 езика и е най-превежданият документ в света. Диалогът между хората от различни етноси, религии и култури днес е основен елемент за съвместното глобално съществуване”.
Ръководителят на катедра „Култура, историческо наследство и туризъм” проф. д.ф.н. Ваня Добрева говори за историческите предпоставки на Балканите, където ние живеем в изключителна близост със съседите си: „В днешния свят сме свидетели на различни разделения, на масирано рушене на културни паметници, на непрекъсната доминация на другата гледна точка – тази на оръжието, на владетелите на информационните средства, за да се налага един или друг ред, но ние чрез науката доказваме, че бихме могли да постигнем хармония, макар тя да е относително понятие”.
Общо на конференцията бяха изслушани 70 доклада, придружени с презентации, състояха се 11 дискусии, които обхващаха три направления: факти и проблеми на религиозното, етническо и културно многообразие. Всички текстове бяха предварително събрани и отпечатани в 500-страничен том. Участниците бяха поздравени от Музикална формация при Фондация „Светлина на Балканите” с диригент Данаил Вълков.