Австрийското правителство е готово публично да обсъди присъединяването на страната към НАТО и отказването от неутралния ѝ статут на фона на заплахата, породена от Русия, която води „война на унищожение“ в Украйна, заяви австрийският външен министър Беате Майнл-Райзингер в интервю за Die Welt.
Според нея, с оглед на „все по-несигурната глобална ситуация със сигурността и все по-агресивната политика на Русия“, неутралитетът сам по себе си не може да гарантира отбраната на Австрия.
„Само неутралитетът няма да ни защити“, каза министърът. "Нуждаем се не само от собствени инвестиции в отбраната, но и от реални партньорства".
„Принципиално съм отворена за публичен дебат за бъдещето на австрийската политика за сигурност и отбрана. Въпреки че в момента няма мнозинство в парламента или сред населението за членство в НАТО, такъв дебат би могъл да бъде много ползотворен“, подчерта Майнл-Райзингер в интервю за Die Welt, публикувано на 26 юли.
Австрия става неутрална държава през 1955 г. след изтеглянето на войските от бившите съюзници на антихитлеристката коалиция, включително СССР. По това време Виена възстановява независимостта си и включва в конституцията клауза за „постоянен неутралитет“. В момента Австрия не е член на НАТО, но сътрудничи с алианса.
Началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. обезпокои европейските държави, граничещи с Русия, като неутралните до този момент Швеция и Финландия скоро след това подадоха заявления за присъединяване към НАТО и броени месеци по-късно станаха част от Алианса.