Асото „Рио“ в икономическия пасианс на геополитиката

Дървото самаума (Ceiba pentandra или kapok) е вдъхновило логото на бразилското председателство на БРИКС през 2025 г. Амазонският гигант е известен с много имена - „Пазител на гората“, „Майка на дърветата“, „Стълба към небето“ и вече е част от посланията на XVII среща на върха на БРИКС през месец юли.

Бразилия пое ротационното председателство в БРИКС за 2025 г.

Алиансът вече контролира около 42 на сто от световните запаси на нефт и газ

Нов модел на глобално развитие

На 6 и 7 юли 2025 г. всички погледи ще бъдат насочени към Рио де Жанейро, където лидерите на БРИКС ще се съберат за ключовата си XVII среща на върха. Датите за мащабното събитие бяха обявени преди дни, а Бразилия, която пое ротационното председателство на 1 януари, вече диктува дневния ред, поставяйки амбициозни цели – икономическа независимост, нови финансови механизми и разширяване на съюза.

В свят, който решава в момента геополитически и икономически предизвикателства поне за следващите 50 години, БРИКС може да превърне „Рио 2025" в момента, в който организацията поема реален контрол върху бъдещето си. Предстои да видим дали асото „Рио“ ще зададе ред в икономическия пасианс. Към февруари 2025 г., БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) включва още и следните държави членки – Египет, Етиопия, Иран, Обединени арабски емирства, Индонезия, които се присъединиха към БРИКС на 1 януари 2024 г. Алиансът вече контролира около 42% от световните запаси на нефт и газ. Организацията има и партньорски страни, които не са пълноправни членове, но участват в различни инициативи на БРИКС. Тези партньорски страни включват Беларус, Боливия, Куба, Казахстан, Малайзия, Нигерия, Тайланд, Уганда и Узбекистан. 

Ако направим географски преглед по реда на страните-членки на БРИКС, то започваме с Бразилия, която е богата на желязна руда, добивана основно в щата Минас Жерайс. Страната е един от водещите ѝ износители в света. Има значителни запаси от боксит (алуминиева руда), злато, мед, манган и никел. В енергийния сектор Бразилия разполага с нефтени находища в шелфа на Атлантическия океан, както и огромни водноелектрически ресурси, като язовирът „Итайпу“ (пеещите камъни, б.р.) е един от най-големите в света.

Русия притежава най-големите запаси от природен газ в света и е сред водещите производители на нефт. Разполага и с огромни залежи от въглища, уранови руди, алуминий, диаманти, злато и паладий. Сибирските гори осигуряват ценни дървесни ресурси.

Индия има големи залежи от въглища, особено в източните щати. Разполага с желязна руда, боксит, мед, манган и хромит. В енергийния сектор страната разполага с нефтени находища в Бомбайския шелф и значителен потенциал за слънчева и вятърна енергия.

Китай е богат на въглища и е най-големият им производител. Разполага със значителни залежи на редкоземни метали, използвани в електрониката, както и желязна руда, мед, олово, цинк и алуминий. Всъщност, в Китай има от всички видове цветни метали, открити в света. Страната е известна с находищата си на злато, платина, диаманти и хром. Разполага със значителни залежи от уран.

Египет е богат на нефт и природен газ, като основните находища се намират в Западната пустиня, шелфа на Средиземно море (полета Зохр и Нур) и Червено море. През последните години страната увеличава добива си на втечнен природен газ (LNG), превръщайки се в регионален енергиен хъб.

Минералните ресурси включват фосфати (основно в долината на Нил и Западната пустиня), желязна руда (разработва се в Асуан и Източната пустиня), злато (най-голямата мина е Сукари) и уран, използван за енергийни нужди. Египет разполага също със значителни находища на мед, манган, гипс, кварц и каолин, които се използват в строителството и индустрията.

Етиопия е богата на злато, платина, мед и калий, Иран е сред водещите държави по нефтени и газови залежи. Разполага и с медни, железни, цинкови и златни рудници, както и уранови находища, а ОАЕ са едни от най-големите производители на нефт и природен газ. 

Индонезия също притежава значителни въглищни, нефтени и газови запаси. Но е богата и на никел, олово, боксит, мед и злато. Тези ресурси играят ключова роля в икономиката и стратегическото развитие на страните от БРИКС+. 

Ето защо форумът в Рио де Жанейро ще има реалната възможност да затвърди ролята на БРИКС в енергийната сигурност, геополитиката и алтернативните финансови механизми, предлагайки нов модел на глобално развитие.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова