Безпокойство за Цикладите, активиран е разломът, който предизвика земетресението през 1956 г.

В публикация във Facebook сеизмологът Акис Целентис заяви, че силата на очакваното земетресение в Санторини се увеличава, колкото повече се забавя. Броят от земетресения, ужасил жителите на Санторини, Аморгос и Анафи, е пред сеизмична активност и разломът на Аморгос, причинил голямото земетресение (7,5 по Рихтер) от 1956 г., е активиран.

Акис Целентис говори за най-лошия сценарий и възможност за достигане на земетресение с такъв магнитуд от 1956 г, като същевременно смята, че има двупосочна връзка между активните вулкани на Санторини и повишената сеизмичност.

Интерес представляват и констатациите му относно разрешителните за строеж, които са издадени за хотелски съоръжения в Санторини, разположени по склоновете на калдерата и в райони под традиционни селища с фалшиви основи.

"Най-лошият сценарий е да достигнем магнитудите от 1956 г., но най-вероятният сценарий е скоро да имаме основното земетресение, след което ще влезем в пост сеизмичната фаза, която ще продължи няколко месеца до лятото, с драматични въздействия върху туризма на острова.

Престъпленията в областта на градоустройството са извършени на острова под натиска на хотелиерски интереси.

Бяха предоставени разрешения за строеж и бяха построени тежки конструкции (хотели с плувни басейни) във Фира, Ия и другаде по склоновете, по хълма, на пълното спускане към морето с фалшиви основи!

Що се отнася до вулканите, и двата (Санторини и Коломбо) са активни и със сигурност има двупосочна връзка със сеизмичността.

Бих помолил политиците (местни и неместни) да не изпреварват учените и да правят сеизмологични оценки. Ако искат да дадат своя принос, нека се справят с незаконните дейности в градоустройството, да останат глухи за хотелските интереси и оставят учените да си свършат работата.

Съществува, разбира се, малка вероятност явлението да ескалира в средно големи земетресения, но трябва да мислим за най-лошия сценарий. Но трябва да се разбере, че животът на жителите е далеч над всякакви икономически и политически интереси", пише сеизмологът Акис Целентис.

Зловещи кадри, които по нищо не приличат на космополитния остров Санторини в Егейско море, улавят мъката на жителите, които през последните два дни преживяват кошмара от магнитуд по Рихтер. Островът, който до преди няколко дни кипеше от живот, тъй като хиляди гръцки и чуждестранни туристи се наслаждаваха на почивката си през януари и февруари, сега е оставен на милостта на непрекъснатите сеизмични вибрации, които предизвикаха ужас сред постоянните жители и хилядите посетители, които започнаха да го напускат.

Повече от 10 000 души напуснаха Санторини със самолет и  фериботи до късно вчера (3/2) вечерта, докато други 4000 души трябва да напуснат днес.

Серия от сеизмични трусове над 4 по скалата на Рихтер бяха регистрирани южно от Аморгос в рамките на 15-минутен период от 10:55 до 11:09 във вторник сутринта (4/2). Най-големият с магнитуд 4,6 по скалата на Рихтер.

На въпрос за зловещия звук, който се чува през последните часове на островите, главно на Иос, професорът по геология и управление на природни бедствия, Ефтимиос Лекас обясни, че това е „резултат от повърхностни процеси, а не от самото земетресение“.

„Звукът идва главно от разпространението на звукови вълни в други области и на някои места е интензивно, а на други не. Това е предимно индуктивен процес, без да е свързан със самото земетресение. Освен ако земетресението не е на близко разстояние, тоест 1-2 километра, когато се чува звук от земетресението. Сеизмичната активност, която сега се развива близо до Аморгос, ще продължи от дни до седмици, като ще запази същите величини. Необходими са хиляди години, за да се запълни пукнатината. “, допълни още той.

Сеизмичната последователност в Санторини е свързана с вулканична активност, твърди професорът по геология в университета в Патра Авраам Зелилидис.

Масово се евакуират жители и работници от Тира. Училищата остават затворени до петък. Електрически генератори и отделът за специална медицина при бедствия на гръцката служба за спешна медицинска помощ бяха прехвърлени на острова. 

Министър Кикилиас: Всички взети досега мерки са превантивни

Пълната готовност на държавния механизъм за наблюдение на интензивното сеизмично явление в Санторини беше подчертана от Министър Василис Кикилиас на пленарна сесия в парламента. Министърът на климатичните кризи и защитата на населението подчерта, че всички мерки, които са предприети, са „превантивни“.

На оперативно ниво Гражданска защита, Въоръжените сили, Бреговата охрана, местната власт и всички агенции на терен свършиха всичко необходимо тези дни. Комисията за оценка на сеизмичния риск заседава всеки ден.

Вярваме на учените, които следят отблизо какво се случва поради продължителната сеизмична активност. Ще видим как ще се развие явлението. „Всички мерки, които са взети до момента, са превантивни.