Борел: Законът за чуждестранните агенти в Грузия противоречи на стремежите на страната да се присъедини към ЕС

Борел: Законът за чуждестранните агенти в Грузия противоречи на стремежите на страната да се присъедини към ЕС

Приемането на грузинския вариант на закона за чуждестранните агенти е лошо развитие за Грузия и нейния народ и противоречи на стремежите на Тбилиси да се присъедини към Европейския съюз. Това се казва в разпространено изявление на върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел.

"Парламентът на Грузия прие във вторник на първо четене нов закон за прозрачност на външно влияние. Това е много лошо развитие за Грузия и нейния народ", каза той. "Законът е несъвместим с ценностите и стандартите на ЕС. Това противоречи на декларираната от Грузия цел за присъединяване към Европейския съюз. Борел призова "да се зачита правото на грузинските граждани на мирен протест".

Според него законът "в сегашния си вид заплашва да има замразяващ ефект върху гражданското общество и медийните организации, с негативни последици за много грузинци". Той предупреди, че прилагането на закона "може да има сериозни последици за отношенията с ЕС".

През февруари в грузинския парламент бяха регистрирани два варианта на законопроекта за чуждестранните агенти - грузински и американски, който е превод на американския закон за регистрация на чуждестранни агенти. Според грузинската версия на документа юридическо лице, чието финансиране е над 20% от чужбина, трябва да се счита за агент на чуждо влияние. Според документа медията може да бъде и чужд агент, като инициативата не се отнася за физически лица. Американската версия важи не само за юридически лица, но и за физически лица, включва наказателна отговорност.

Инициативата предизвика сериозни критики както от грузинската опозиция, така и от западните политици. Президентът на републиката Саломе Зурабишвили каза по-рано, че ще наложи вето на законопроекта, ако бъде приет.

През пролетта на 2022 г. ЕС обяви предоставянето на статут на кандидат-член на общността на Украйна и Молдова, а Грузия обеща да го предостави "скоро", когато изпълни още няколко критерия за това. Междувременно, според експерти в Брюксел, отказът да се предостави статут на кандидат е причинен от нежеланието на Грузия да се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия. Според правилата на Европейския съюз страните, кандидатстващи за членство в общността, са длъжни не само да приведат изцяло законодателството си в съответствие с нормите на ЕС, но и да се съобразяват изцяло с външнополитическите решения на Брюксел.