Германски политик предлага спорът между София и Скопие да се реши чрез арбитраж

Германски политик предлага спорът между София и Скопие да се реши чрез арбитраж

Депутатът от германския Бундестаг, който ще бъде част и от новия му състав, Йосип Юратович (ГСДП), предлага решение на спора между София и Скопие чрез арбитраж. Юратович досега е бил докладчик на Бундестага за Югоизточна Европа, пише скопското издание „Независен“.

Както информира вестникът, неговата инициатива е да се формира петчленен Арбитражен трибунал: един представител от ЕС, един от Германия, един от САЩ и по един от България и Република Северна Македония. Юратович предлага още докато Арбитражният трибунал работи за разрешаване на спора, София да вдигне блокадата за започване на присъединителни преговори между Скопие и ЕС.

Не е ясно дали тази инициатива на Юратович е една от тези „многото добри идеи, които трябва да бъдат взети под внимание“ (както каза Урсула фон дер Лайен в Скопие). Но е ясно, че ролята на Юратович като докладчик за Югоизточна Европа (което означава ключова фигура в германския парламент за региона), може да даде тежест на идеята, ако след победата на изборите и резултата от коалиционните преговори стане канцлер Олаф Шолц, кандидатът именно на социалдемократите, отбелязва медията.

Юратович е заявил пред белградския всекидневник Danas, че след 16 години на умерена политика на Ангела Меркел Германия ще трябва да се предприемат по-решителни стъпки както в Европа, така и на Западните Балкани. На въпрос защо Меркел е обърнала специално внимание на сръбския президент Александър Вучич и Сърбия по време на неотдавнашното си посещение в Белград, Юратович отговори: „Честно казано, не разбрах цирка, който Ангела Меркел провеждаше към Западните Балкани по време на предизборната кампания. Особено нейните оди за господин Вучич в ситуация, в която знаем, че Сърбия не е отворила нито една нова глава по пътя към ЕС от 2019 г.… Убеден съм, че новото германско правителство ще продължи да бъде доброжелателно към хората от Западните Балкани, но със сигурност няма да гледа през пръсти как демократичните ценности в региона се пренебрегват“.

Според Юратович, ако Западните Балкани трябва да се приемат сериозно като висок приоритет в ЕС, не е достатъчен само Берлинският процес, „който според мен все повече прилича на пътуващ цирк, защото резултатите там са изключително в икономическите интереси и твърде малко за развитието на обществото и демократичните ценности“.

Той оцени, че Меркел е „перфектен модератор на съществуващото, без политически идеи и визии. Новата коалиция на Германия ще трябва да работи усилено, за да демократизира Западните Балкани, ако е важно един ден регионът наистина да бъде част от ЕС“.

Най-четени