Мобилността и малкият екологичен отпечатък са страхотни плюсове за собствениците
Със сигурност не е за вещомани
Светът е завладян от нова мания и това са малките къщи - във всичките им видове - фургони, кемпери или просто малки дървени постройки. Животът в малък дом има толкова много предимства. Не само, че е евтина опция при търсене на постоянен дом, но това е мечтаната къща на минималиста, която позволява да сте винаги на път и независими от хотели и AIRBNB, където и да сте. Това са някои от причините, поради които малките домове са толкова популярни днес. Най-често малките домове са между 30 и 60 квадратни метра и са с независими структури, така че да са мобилни.
Докато много американци са смазани от ипотеките си, малките къщи предлагат по-ниски разходи за живот. Те могат да ви позволят да спестите пари за жилищни разходи и данъци, както и да оставите по-малък въглероден отпечатък, защото малките домове произвеждат по-малко отпадъци и консумират по-малко ресурси. Собствениците на тези жилища се радват на повече време и пари за спокойни дейности.
Но докато някои хора несъмнено се наслаждават на идеята да се отърват от по-голямата част от вещите си и да живеят минималистично, други не могат да си представят да съберат живота си в пространство от 30 квадратни метра. Какво е наистина усещането да живееш в един от тези малки домове?
Предизвикателствата
Докато повечето хора се местят в малки къщи именно заради по-лесното пътуване с нея, други споделят от своя опит, че преместването на дома ви от едно място на друго може да бъде доста по-трудно от това как сте си го представяли. Ако не сте с кемпер, за начало трябва да имате достъп до по-голям камион, към който да прикачите дома си, което може да ви струва скъпо - по около един долар на миля. Също така трябва да завържете буквално повечето си вещи в дома, за да не паднат и да не се счупят, докато придвижвате къщата. Собствениците на малки къщи също са наясно, че домът им най-вероятно ще получи щета при шофиране по магистралите.
Пространството
Тясното пространство не е чуждо на собствениците на малки къщи, които са широки едва 15 см, защото това е максималната ширина, дадена за къщи, които да могат да се превозват легално по пътищата. Да не говорим как се сменят чаршафи на спалня, разположена в стая с уникално нисък таван. Собствениците на жилища трябва да оборудват своето пространство с оглед на специфичните им нужди. Например, ако искате да имате повече скрити пространства за вещите ви, може да използвате пространството под стълбището, ако имате втори тавански етаж или пък да имате шкафове над спалнята, или дори под спалнята. Всяко едно пространство трябва да бъде запълнено, особено в тази малка квадратура.
Комунални услуги
Когато изграждате дома си, трябва да помислите как ще получите достъп канализация, водоснабдяване, електричество и интернет. Някои хора проявяват креативност, като използват достъпа до общинска вода, а чрез слънчеви панели генерират необходимото им електричество. Други предпочитат да живеят в общности, където всички се възползват от подобни ресурси срещу такса. Но за каквото и да плащате, месечните разходи за комунални услуги в малък дом ще бъдат много по-малки от тези на традиционния дом.
Екологичен отпечатък
Много хора се радват на идеята да живеят просто и да имат по-малък екологичен отпечатък върху света, отколкото в типична къща. Говорейки за това, животът в малък дом е много екологичен, тъй като мнозина използват иновативни средства за производство на електричество и достъп до вода. Но и самия живот там е много по-скромен и изисква да имате по-малко вещи и съответно и боклук.
Повечето хора се местят в малки къщи заради по-лесното пътуване с нея.
Когато изграждате дома си, трябва да помислите как ще получите достъп до комунални услуги.
Много хора се радват на идеята да живеят просто и да имат по-малък екологичен отпечатък върху света.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура