Февруари е месецът, посветен на борбата с рака. Онкологичните заболявания си остават непреодолимият бич в здравната система по цял свят.
HPV е една от често срещаните инфекция, а високорисковите щамове могат да доведат до рак на маточната шийка, на вулвата и влагалището при жените. Също така може да причини рак на ануса и гърлото и при мъже, и при жени, както и карцином на пениса при мъжете.
За инфекцията, за HPV ваксината и за очакваното разширяване на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, пред „Труд news”, говори имунологът и епидемиолог доц. д-р Христиана Бацелова.
- Дод. Бацелова, на 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака. По този повод нека поговорим за често срещаната инфекция с Човешкия папиломавирус (HPV). Кои са високорисковите щамове?
- HPV вирусът има над 200 разновидности, а тип 16 и 18 са отговорни за случаите на рак на маточната шийка. Високорискови HPV типове са и – 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. Предава се инфекцията по полов път. Ако жената е заразена с щам, който не е от високорисковите, то тогава организмът може сам да се самоочисти, но вече да е тръгнал процесът. А иначе се самоочистват, защото в един момент спира разпространението на инфекцията и размножаването на тези вируси, но не се изгражда имунна защита. Така след време жената пак може да се зарази.
- Срещу тази инфекция има и ваксина, но доколко позната е тя у нас?
- Има две ваксини срещу рака. Едната е срещу Хепатит Б ваксината, която предпазва от рак на черния дроб, а другата е HPV ваксината, която предпазва от няколко вида рак. Хората обаче са слабо запознати относно това.Аз преподавам и на студенти и когато ги попитам дали са ваксинирани срещу HPV, се случва на група по един или двама само да вдигнат ръка.
- Откъде идва страхът?
- Страх от непознатото. В България има и една част от медицинското съсловие, които самите тях ги е страх и съответно създават страха и у пациентите си и родителите на децата. Има много митове у нас. Един от тях е, че тя е опасна и може да предизвика неврологично заболяване, което е невъзможно. Други казват, че е много нова. На езика на ваксинологията тя е „стара“, защото вече 18 години се прилага. Друг страх е, че ще пречи на фертилността.
- Какъв е периодът, който включва безплатната Националната програма за първична профилактика, за поставяне на HPV ваксината?
- По програмата от 10 до 14-годишна възраст общопрактикуващите лекари могаат безплатно да ваксинират. След тази възраст човек също може да си я постави, като вече ще трябва да я закупи от аптечната мрежа или да бъде поръчана, ако я няма. Аз лично съм си закупила 3 дози. До 14 години са две дози, а след тази възраст се слагат по три. Това обаче не означава, че има ограничение във възрастта. Дори в Румъния до 45-години частично се реимбурсира, т.е., поема се от техните здравни власти и тези лица, над 18 г., плащат само 50 % от стойността на едната доза. В България също очакваме разширяване на безплатната програма, както и диапазонът на възрастта да стане по-голям, а също така да бъдат включени и момчета.
- Защо момчетата още не са включени към тази безплатна програма?
- Имам пациенти, които искат да ваксинират синовете си, но на този етап за тях се заплаща. Момчетата обаче трябва да бъдат включени също за безплатна ваксинация, защото също страдат. А от епидемиологична гледна точка те са преносители. Ние няма как да елиминираме рака на маточната шийка, ако не бъдат включени и мъжете, които заразяват жените.
- Очакванията за 2025 г. включваха и това - момчетата да бъдат включени към програмата.
- Такова беше обещанието на здравните власти, но трябва да ви кажа, че е необходимо да има и политическа воля. Вече има ново правителство, необходимо е да има воля здравето на обществото да бъде запазено.
- Ако една жена реши на по-късна възраст да се ваксинира, то препоръчва ли се, преди това, да направи изследване, за да провери моментния си HPV статус?
- Не се препоръчва изследване преди ваксинация, просто се поставя ваксината, дори и в момента да е с активна инфекция, това няма да окаже негативен ефект. Важно е да се каже, че ваксинацията не отменя периодичните прегледи при акушер-гинеколог. И още нещо - някои хора си мислят, че, когато имат постоянен партньор са защитени, но това не е така.
- Има ли някаква опасност, ако това се случи на по-късен етап?
- Не, но тук въпросът е, че, ако вече е тръгнал онкологичният процес, няма как да повлияе положително.
- Кои са държавите, чието население в голям процент е ваксинирано с HPV ваксината?
- Австралия, там ваксинират безплатно и двата пола. Това се прави от десетилетия и резултатът е налице. Също така и Скандинавските държави, а в Туркеменистан, например, имат над 90 % обхват, там е задължително.