Д-р Иван Пеев, дерматолог: Избягвайте лазерни процедури в най-слънчевите месеци

Д-р Иван Пеев съчетава класическите процедури със съвременните лазерни техники.

Само обучени лекари могат да прилагат технологията

Увреждане на зрението, изгаряния и белези са най-опасните рискове

Интересен факт е, чe през 60-те години на 20-и век, когато е изобретен първият лазер, тази технология се е развивала паралелно във военната индустрия и медицината. Първият рубинен лазер например се е използвал за по-точни измервания в армията и същата технология се е прилагала в съдовата хирургия и онкологията за изгаряне на тумори, а в дерматологията за обезкосмяване или т. нар. лазерна епилация, която е най-популярната лазерна процедура години наред.

“Лазерите са достатъчно ефикасна и прецизна технология, която може да намери място във всяка една специалност, при която има нужда от прецизни интервенции или изследвания - казва д-р Иван Пеев, дерматолог, който през последните 12 години практикува освен клинична, и естетична и лазерна дерматология. - Широко застъпени са в хирургичните специалности, както и в офталмологията, УНГ и др. Практически не мисля, че има специалност, която да не използва лазери под една или друга форма. Все пак специалности като кардиология, пулмология, психиатрия не налагат ежедневното им използване.”

Д-р Пеев не смята, че лазерите, като по-съвременна технология, са изместили напълно класическите методи на лечение. Много често, поне в неговата практика, комбинацията от класически и съвременни лазерни процедури дава най-добри резултати.

Конкретно в неговата област, като започнем от чистата дерматология, лазерите се прилагат за премахване на образувания по кожата, за третиране на белези, за лечение на акне, розацея, косопад. С тях успешно се премахват вирусни брадавици, разширени съдове и капиляри, съдови малформации.

Чрез тях по-лесно може да се вкарват и различни лекарства в кожата. В по-естетичен план са прекрасно средство за подобряване текстурата на кожата, премахване на пигментации, стягане контура на лицето, минимизиране на бръчките, премахване на татуировки и за обезкосмяване. И това се постига само с една-единствена лазерна платформа Fotona, която съчетава два вида лазерни лъчи и прави процедурите ефективни и максимално щадящи за кожата.

А може ли лазерът да замести филърите, ботокса, скалпела? “Не. Всеки метод си има своя принос за по-младежко излъчване и добър външен вид. Именно затова в практиката си ги прилагам в комбинация, без скалпела”, казва д-р Пеев.

Всяка раса старее по различен начин, както и всеки индивид, в зависимост от генетичния му фонд и начина му на живот. Общоприето е тъмнокожите да стареят с малко по-бавни темпове от кавказката раса, обяснява дерматологът. Едно от най-силните постижения на лазерните технологии е да се възстанови колагенът, от който зависи младежкият вид на кожата.

“Чрез топлината, която придават лазерите, загряваме селективно конкретните тъкани, които активизират производството на колаген и други важни структури за здравия и младежки вид на кожата”, обяснява докторът.

Като всяка медицинска манипулация, и при лазерните процедури има рискове за пациента. Най-опасните са нарушаване, дори частична загуба на зрението. Това може да се случи, когато мерките за безопасност се неглижират. Например ако пациентът не носи предпазни очила по време на процедурата и терапевтът изстреля импулс към очите му. Изгаряне на кожата (особено рисково, ако имате тен), получаване на белези (често това е грешка на оператора или неспазване на указанията за грижа след процедура от страна на пациента) също са тежки последици. По-леки са пигментиране или депигментиране на кожата на мястото на обработка, което минава след време, но може да продължи доста дълго.

Няма абсолютни противопоказания за лазерна процедура, нито възрастова граница. Всичко зависи от моментното здравословно състояние на човека, както и това на кожата му. Много често лазерите са предпочитан метод при работа с деца, тъй като са по-щадящи. Процедурата с лазер често води до възпаление на кожата, което понякога е желан ефект, с оглед постигане на резултата, затова е добре да се избягва в най-слънчевите месеци, особено ако пациентът няма навика да прилага адекватна слънцезащита.

С медицинските лазери могат да работят само лекари, които са минали обучение за съответния тип апарат. В случая - дерматолози. Домашните устройства за епилация са съвсем друг вид апарати, които по своята същност не са лазерни. За тях има отделни регламенти. Те работят с много ниски мощности и са предвидени да се ползват от масовия потребител.

Най-четени