Д-р Александрина Перчева: Ракът на гърдата е напълно лечим, ако е под 2 см

Д-р Александрина Перчева: Ракът на гърдата е напълно лечим, ако е под 2 см

Преглеждайте се сами всеки месец, правете мамография веднъж на две години

Мит е, че при биопсия се разнасят туморни клетки по хода на иглата

Октомври е месец за борбата с рака на гърдата навсякъде по света, включително у нас. Четири хиляди нови жени чуват диагнозата в България всяка година и те са предимно на средна възраст. 70% от случаите в страните от ЕС са хванати, когато туморът е под 2 см, което е изключително важно.

„Има отлични резултати в лечението, когато сме успели да постигнем ранна диагностика и сме открили тумора под 2 см“, казва д-р Александрина Перчева, рентгенолог и мамолог в Клиника по образна диагностика към Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост. Тя бе един от лекторите на състоялата се през септември среща „Профилактика, скрининг и лечение: на фокус“, организирана от фондация МОСТ.

„Благодарение на все по-добрата техника откриването на тумор до този размер вече не е трудно и жената бързо може да се върне към нормалния си живот. Ако не сме извършили профилактиката и не сме поставили ранната диагноза, тази жена няма да преживее“, казва д-р Перчева. Тя апелира към всички жени да не пренебрегват профилактиката.

На първо място един път в месеца да правят самопреглед - не по-често, за да не изпаднат в хипохондрия. Най-удобно е под душа, когато са сапунисани и спокойни – не чуват нито телефона, нито децата. Препоръчително е това да става след цикъл. Вдигнете едната ръка зад главата. С пръстите на противоположната ръка проверявайте структурата на млечната жлеза с кръгови, отвесни или стискащи движения. Същото се прави и в легнало положение. Така прегледът ще е извършен в две равнини, което е важно, защото гърдата е подвижен орган.

Можем да видим в огледалото, ако има хлътване на зърното или на участък от кожата. Би могло да има дискретен секрет от зърната. В огледалото може да се види, ако има нарушение на контура на органа.

При опипване с ръка може да се установи бучка, но д-р Перчева успокоява, че не всяко топче е рак. Жената трябва да го търси, а какво е то, решават специалистите. Правилната диагноза може да бъде поставена, ако се спазва съответната процедура – клиничен преглед, мамография, взимане на хистологичен материал от съмнителния участък (биопсия).

Съществува един мит за взимането на материал, който битува и у лекари, и у пациенти – че това е опасна интервенция, която довежда до разнасянето на туморни клетки в организма по хода на иглата.

„Това не са обикновени игли – обяснява лекарката. – Те достигат точно до мястото на тумора, там „стреляме“, излиза друга игла, взима парченце и то отива при патоанатома. Риск за пациента от разнасяне на ракови клетки няма. Но ако човек не направи биопсия при съмнение за рак, това може да го убие.“

Със съвременните методи на образната диагностика образуванията дори много под 2 см се виждат със сигурност. Доказването на микрокалцификати и на ненапипващи се лезии, говорещи за ранен стадий на рак на гърдата, става само с мамография. Затова тя се нарича „златен стандарт“ за поставянето на диагнозата. Плътната гърда е предизвикателство за рентгенолозите, защото на обикновена рентгенова снимка на мамограф заболяването няма да се види. Такава жена има нужда от 3D мамография и по преценка на специалист – от контрастна мамография, а понякога и магнитен резонанс.

Когато след биопсията и становището на патоанатома е доказано, че има рак на гърдата, се събира онкокомисия, която решава какво лечение да се направи и как точно. Възможно е жената първо да мине на лекарствена терапия, да не отива направо в операционната, и това е съвременното разбиране.

Самата операция трябва да бъде органосъхраняваща, стига туморът да позволява. Махането на гърди вече не се практикува ежедневно, както преди. Не бива да се забравя, че тази жена има емоции, тя е изумена от това какво й се случва и въпросът не е: „Защо на мене“, а просто е малшанс, който спохожда всяка осма жена.

Най-четени