Д-р Красимир Милев: За сложните хормонални проблеми има прости решения

Д-р Красимир Милев: За сложните хормонални проблеми има прости решения

Обездвижване, неправилно хранене, вредни навици, продължителен стрес и токсини във водата, храната и въздуха

Почивка, движение, лечебно гладуване - те винаги дават резултат. Главният лекар на Клиника “Д-р Емилова” отговаря на най-често задаваните въпроси за хормоналните разстройства.

- Д-р Милев, колко често са срещани хормоналните заболявания, от които всеки втори човек твърди, че страда? 
- Най-напред да изясним какво са хормоните. Хормоните са биохимични молекули, носещи отговорната роля на сигнализатори и регулатори в организма. Дори в незначителни количества те могат да задействат или блокират ключови, често жизненоважни процеси в човешкото тяло. Хормоните се произвеждат от т. нар. жлези с вътрешна секреция, спадащи към ендокринната система. Тя включва хипофизата, щитовидната и паращитовидните жлези, панкреаса, надбъбреците, тимуса и половите жлези - тестиси и яйчници. В организма съществуват и огромен брой необособени в органи самостоятелни клетки, които също секретират хормони.

Тъй като хормоналните нива контролират работата на почти всеки орган и система, дори минималното им колебание се отразява на здравето и качеството на живот. За съжаление ендокринните заболявания са едни от най-честите в съвременния свят. Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ 1,3% от американците страдат от захарен диабет, а други 38% са в преддиабетно състояние. В редица урбанизирани региони по света всеки втори има проблеми с щитовидната жлеза, а повече от половината жени в репродуктивна възраст са се сблъсквали с хормонални нарушения. Честотата на ендокринните проблеми в последно време нараства с 15% на всеки 10 години и може да се предположи, че скоро болните ще са повече от здравите.

- Скоро болните ще са повече от здравите?! Защо, на какво се дължи тази опасна тенденция? 
- Причините за тази толкова честа патология са разнообразни, но стремителното є настъпление несъмнено е свързано с обездвижване, неправилно хранене, вредни навици, продължителен стрес и токсини във водата, храната и въздуха. Синтетичните хормони и антибиотиците масово присъстват в храната на неекологично отглеждания добитък, защото съвременната хранителна индустрия се интересува от печалбите, а не от човешкото здраве. С консумацията на животински продукти от промишлено отглеждани животни тези вещества постъпват в човешкия организъм. Те бавно и постепенно се натрупват в тялото и разстройват фините регулаторни процеси.

- Какви са симптомите на хормоналното разстройство? Какво ги причинява?
- Симптомите при хормонални отклонения може да са неспецифични и понякога само опитният специалист е в състояние да ги открие и лекува. Възможно е те да се проявят като колебания в кръвното налягане и кръвната захар, косопад или засилено окосмяване, кожни проблеми като сухота и обриви. Понякога се появява безпричинно сърцебиене, безсъние, засилен апетит и бързо напълняване, обща отпадналост, умора, нарушен цикъл при жените и спадане на мъжкото либидо. Много често хормоналните заболявания са безсимптомни и се откриват случайно при профилактично изследване.

В последните години учените обръщат голямо внимание на дебелото черво, определяйки го като най-големия ендокринологичен орган. Особеното в случая е, че работата му до голяма степен зависи от трилионите микроорганизми, живеещи в него. Изследванията показват, че тези микроскопични същества могат да променят пропускливостта на чревната стена, разяждайки я и да повлияят върху синтеза на множество хормони в организма. Особено осезаемо е въздействието им върху баланса на половите хормони при млади хора, страдащи от репродуктивни проблеми. Дисбиозата, т. е. нарушеното равновесие между полезните и вредните микроорганизми в червата, която днес се среща масово, почти винаги води и до хормонален дисбаланс.

- Ако изследванията докажат хормонален дисбаланс, как можем да го коригираме?
- Хормоналните отклонения обикновено се доказват лесно, но е сложно да бъдат коригирани с медикаменти. Фармацията предлага разнообразие от хормонални лекарства, но прилагането им не винаги дава желания резултат. Нерядко те предизвикват неприятни странични ефекти, подобни на тези на самите заболявания. Затова е добре първо да се опитаме да открием и елиминираме причините за проблема. Със сигурност няма да сгрешим, ако намалим стреса и увеличим физическата активност. Ако сме с наднормено тегло, добре е да се опитаме да отслабнем.

Храната е от съществено значение, тъй като тя храни нашите собствени клетки, но и поддържа микрофлората - както полезните, така и вредните микроорганизми в тялото. Добре е продуктите от животински произход да се намалят количествено за сметка на качеството, защото прекаляването с тях дава шанс на колониите от “лоши” бактерии в червата да се умножават. Солта, кристалната захар, бялото брашно, алкохолът и продуктите с много изкуствени добавки, каквито са готовите и полуготовите храни, трябва да се избягват. За здрава чревна флора и хормонален баланс помагат цялостните растителни храни - плодове и зеленчуци, ядки, семена, бобови.

Ако променим храненето си, намалявайки вредните храни и увеличим физическата си активност, ако се опитаме да релаксираме по-добре, в началото всичко това може да не даде явен резултат, тъй като тялото акумулира токсините, а остатъчните хормони дори в микроскопични количества продължават да действат. Но в дългосрочен план със сигурност ще балансира хормоналните процеси в тялото ни. Поради това всички здравословни дезинтоксикиращи програми са полезни. Апаратното прочистване на дебелото черво (хидроколонтерапия) в комбинация с подходящи пробиотици е в състояние бързо да коригира дисбиозата. Лечебното гладуване с плодове и чай с мед, когато няма противопоказания, може да доведе до подобрение или пълно излекуване на множество хормонални нарушения. Трябва обаче да се знае, че някои ендокринни заболявания в условията на по-крайна диета се влошават и затова консултацията с лекар с опит в областта на природолечението винаги е задължителна.

Както при всички останали заболявания и при хормоналните превенцията е по-резултатна от лечението и затова има смисъл да се наблегне на профилактичните мерки още от самото начало. Това означава да се опитаме да храним децата си с качествена, чиста, природна храна и да ги обучаваме на здравословен живот, предпазвайки ги от вредни въздействия. Слънцето, чистият въздух и движението сред природата са неща, от които подрастващите имат най-голяма нужда. Нощта е време, в което се настройват всички регулаторни механизми в тялото. Достатъчният и качествен сън е абсолютно необходим за хормоналното ни здраве. Ранното заспиване и събуждане ни дават ден, пълен с бодрост и енергия, в който по-рядко ще посягаме към кафето и вредните храни.

Визитка 

Д-р Красимир Милев е роден през 1971 г. Завършва медицина през 1996 г. във Варна и решава да продължи развитието си в областта на холистичната медицина. През 1998 г. започва работа в клиниката. От 2002 г. е главен лекар, наблюдавал е и активно участвал в лечението на голяма част от десетките хиляди пациенти, преминали през лечебното заведение. Д-р Милев има докторска степен по алтернативна медицина към университета в Калкута, завършил е курсове по ароматерапия и е член на международното общество по холистична медицина. Автор е на множество публикации на тема природосъобразно хранене и здравословен начин на живот.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова