Европа внася все повече втечнен газ

Той идва най-вече от САЩ

Вносът на втечнен природен газ (LNG) в Европа бележи значителен ръст, като надвишава нивата от предишни години. Повишението се дължи най-вече на сериозно увеличение на спот доставките от американското крайбрежие на Мексиканския залив, бързото въвеждане в експлоатация на завода в Плакемин (САЩ), както и на намаленото търсене на втечнен газ от Китай. Това сочи априлският анализ за перспективите на пазарите на енергия на швейцарската енергийна компания "Акспо Груп“ (Axpo Group), предаде БТА.

Прегледът, който разглежда данните за месец март, е изготвен от Анди Зомер, ръководител на групата за фундаментален анализ и моделиране в "Акспо Солюшънс“ (Axpo Solutions AG).

Според анализа, въпреки нарасналия внос на втечнен газ, Европа продължава да среща сериозни предизвикателства при запълването на газовите си хранилища в подготовка за предстоящата зима. Ситуацията се усложнява допълнително от необходимостта от значителни доставки за Украйна, където нивата на газовите запаси остават на критично ниско ниво.  

В отговор на тези предизвикателства ЕС наскоро предложи по-гъвкави цели за съхранение на газ. Предложенията, чието гласуване е насрочено за края на април, целят да облекчат част от бичия натиск върху летните цени на газа, като го изместят към следващия зимен сезон. Това би трябвало да стесни т.нар. "обърнат ценови спред" между зимата и лятото - т.е. когато летните цени са по-високи от зимните, и да даде по-ясна представа кога е изгодно да се запълнят газовите хранилища.

Междувременно цената на газа за доставка през следващия месец се понижи с около 40 на сто за по-малко от месец, най-вече поради масово закриване на дълги спекулативни позиции, което подобри конкурентоспособността на газовите електроцентрали спрямо въглищните. Тази динамика, заедно с опасенията от политическа намеса на въглеродния пазар и засилващите се притеснения за глобалния икономически растеж, доведе до сравнително стабилна търговия с квоти емисии от инсталации (EUA) през последния месец - въпреки продължаващото напрежение на този пазар, пише в анализа.

Най-четени