Заев след среща с Шарл Мишел: ЕС е готов да направи крачка напред по отношение на РСМ

Заев след среща с Шарл Мишел: ЕС е готов да направи крачка напред по отношение на РСМ

Премиерът на Северна Македония Зоран Заев след срещата си снощи с ръководителя на европейската дипломация и лидерите от Западните Балкани, днес проведе преговори и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, съобщава кореспондентът на МИА от Брюксел.

Министър-председателят е излязъл доволен от срещата, която определи като „прекрасна“. Като председател на органа, който събира правителствените и държавни ръководители от ЕС, има привилегирован достъп до всички страни-членки, а Заев изрази увереност, че Мишел има разбирането и волята да направи реална стъпка напред по отношение на Северна Македония на предстоящия през юни Съвет на ЕС, т.е. – свикване на първата Междуправителствена конференция, ако се преодолее ветото на България.

„Председателят на Европейския съвет всъщност е министър-председател на правителство, съставено от европейски лидери на държавите-членки и разговаряхме в детайли, както разговаряхме вчера на вечеря с върховния представител по външните работи и политиката на сигурност, г-н Борел. Изводът е, че Европа усеща проблема и задължението, че най-накрая трябва да направи крачка напред, със сигурност най-вече заради Северна Македония, която чака 16 години, на която бе наложено вето двадесетина пъти и наистина е на върха при провеждането на реформите, което е потвърдено във всички доклади. Ние сме модел за европейски начин на решаване на проблемите. В крайна сметка Европа трябва да направи само половин крачка, защото имаме решение да започнем преговори, не за главите, а за първата междуправителствена конференция“, заяви Заев пред МИА след срещата с Шарл Мишел.

Македонският премиер подчерта, че лидерите „ще бъдат достатъчно съсредоточени върху намирането на решение  с 27-та държава-членка“.

„Разбира се, идеята е португалското председателство да разработи предложения, които до края на седмицата да бъдат в региона. Работата е свършена навреме, все още е май. Вярвам, че имаме достатъчно време до Съвета по общи въпроси, където се взема решение“, каза Заев.

Премиерът посочи като позитивно послание фактът, че напрежението между Северна Македония и България е намаляло.

„Вярвам, че българският народ, както и македонският народ искат приятелство, искат положителни стъпки и аз, като един от лидерите в Северна Македония, го чувствам. Вярвам, че лидерите в България също го чувстват, защото нашето задължение е да отворим бъдещето“, заяви Заев. Той казва, че вярва в креативността и колегите си в ЕС за постигане на решение.

„През всичките тези четири години, имайки честта да се срещна с всички тези европейски лидери, този път наистина чувствам тяхната готовност, вярвам, че те ще бъдат креативни в онези идеи, които развиват, обмислят. Тяхна работа е, не моя, да коментират, вероятно ще го чуете през целия процес. Идеите се разработват, което е още едно потвърждение, че те са напълно съсредоточени и искат да направят крачка, защото те отварят дискусията тук в ЕС дали ЕС наистина остава ангажиран с разширяването към Западните Балкани и трябва да отговори на тези въпроси“,  добави той.

Запитан дали все още съществува риск от разделяне на процеса на започване на преговори с ЕС, както в миналото ЕС направи със Северна Македония, давайки „дати за дати“, но без ефективно и официално начало на дългоочакваните преговори за членство, Зоран Заев е категоричен, че това не е нито възможно, нито приемливо за македонската страна.

„Това е толкова малка стъпка, че колкото и да я разделяте е малка. Първата междуправителствена конференция е символична, след това идва мониторинга, след това първите глави, което означава три до девет месеца някъде, тук няма какво да се разделя, нито да има дата за дата, а после решение след решение, така че аз не вярвам и не трябва. И ако се замислите, със сигурност не е приемливо за нас. Трябва да имаме ясно решение, защото говорим за първата междуправителствена конференция. Всеки път можем да се позоваваме на изпълнението на споразумението с България, на Преспа, на изпълнението на нашите реформи, но вярвам, че ще имаме сериозен фокус от всички. Разбира се, има резерви, нашите граждани трябва да знаят това, аз винаги съм го споделял. В България има служебно правителство, така че да не повишаваме очакванията си и всички да сме разочаровани. Подготвям се да направя всичко, президентът Пендаровски също, министърът на външните работи също ще направи всичко, но не трябва да вдигаме високо очакванията, за да не бъдем разочаровани. Следователно този прозорец на възможностите трябва да се използва благодарение на фокуса на португалското председателство, държавите-членки, европейските институции и вярвам, че скоро ще решим проблемите и ще можем да говорим за глави 23 и 24“, отбеляза още Заев.

Той също така подкрепя инициативата на седемнадесетте евродепутати, които предлагат Западните Балкани да бъдат включени в цялостната стратегия на ЕС за ваксинация, за да не се оставя място за трети страни да заемат тази зона и да се възстанови доверието на гражданите на региона в Европейския Съюз.

„Както разговаряхме днес с председателя на Европейския съвет, ние сме остров в рамките на ЕС, заобиколени сме от страни от ЕС, няма решение за пандемията в Белгия, България или Унгария, без да се разреши пандемията в Западните Балкани. Даваме сериозна подкрепа на подобни инициативи, защото сме едни и същи“, каза Заев.

Той подчерта, че Северна Македония също подкрепя включването в Конференцията за бъдещето на Европа. „Както обясних тук, понякога идеите на тези, които тепърва искат да станат членове на ЕС, са по-креативно, отколкото на тези, които вече са вътре. Ние сме напълно отдадени на това, нашите млади хора имат много креативни идеи, те могат да помогнат за създаването на цялостния красив имидж на ЕС като най-успешния световен проект. Да направим едно освежаване на тази работа“, заяви премиерът.

Той посочи, че е получил потвърждение за някакво участие в тази конференция.

„Те потвърдиха, че ще участваме, дори на ниво идеи, но ние участваме в JUST Transition (Справедлив преход), в дигитализация, във всичко, което Европа обсъжда, независимо дали това е съдебната система, дали е борбата с корупцията, подобрението на здравните системи, фактът, че това се случва в европейските страни, означава, че това се случва и у нас, и аз вярвам, че всички проекти на плановете за бъдещето на ЕС ще бъдат заедно със Северна Македония и Западната Балканите“, заяви Заев пред македонската държавна агенция в Брюксел.

Най-четени