Липса на предлагане от ТЕЦ “Марица Изток 2” и обединението с Гърция виновни за ситуацията
Според БЕХ има варианти за помощ на фирмите
Бизнесът е платил с 53 млн. лв. повече за електроенергия заради силната вариация в цените на борсата от 27 юли до началото на август, като тя е стигнала до 330 лв. за мегаватчас. Това показват данни на работодателските организации, които бяха изнесени на заседание на Комисията по ревизиите в парламента.
На нея бяха изслушани ръководствата на държавните енергийни дружества, Българската независима електроенергийна борса (БНЕБ) и Комисията за енергийно и водно регулиране.
Според бизнеса една от причините за рязкото повишаване на борсовите цени на тока в сегмента “Ден напред” е била, че БНЕБ се е присъединила към пазарното обединение на Гърция, без да дочака обединението и с Румъния, което би позволило да се търгува трансгранично много повече електроенергия, следователно цените да падат. Според изпълнителния директор на борсата Константин Константинов обаче пазарните обединения не влияят на цените - те само улесняват търговията и правят ефективно използването на трансграничния капацитет за пренос на мрежите.
Депутатите попитаха и защо в началото на рязкото повишение на борсовите цени е създаден изкуствен дефицит от държавния ТЕЦ “Марица Изток 2”, който работел само с един блок. Директорът ѝ Живко Динчев се оправда, че много от блоковете на централата са били в ремонт. Освен това централата произвежда базов ток, който няма нищо общо с тока, който се търгува на сегмента “Ден напред”.
Според изпълнителния директор на БЕХ Валентин Николов има начини да се помогне на бизнеса, като единият е през въглеродните емисии да се върнат част от парите. Той отговори и на обвиненията, че скъпият ток се продава у нас, а евтиният се изнася, като заяви, че така се задоволява дефицита в региона, защото в България няма дефицит.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура