Над 170 млн. долара събрани от дарения за церемонията
Инаугурацията може да е една от най-студените в историята
Доналд Тръмп, който в понеделник ще положи клетва като 47-и президент на САЩ, реши да остави свой отпечатък върху събитието и стана първият US държавен глава, поканил чуждестранни лидери на инаугурацията си, съобщи “Скай Нюз”.
Досега президенти и премиери на други страни не са присъствали на встъпването в длъжност във Вашингтон поради съображения за сигурност и са изпращали само дипломати. Традиционно на събитието ходят бивши президенти на САЩ и тази година няма да има изненади в това отношение. Барак Обама, Джордж Буш-младши и Бил Клинтън ще уважат церемонията. Отиващият си президент - демократът Джо Байдън, също ще присъства на церемонията - любезност, която Тръмп не му оказа четири години по-рано.
Клетвата ще наблюдава на живо и президентът на Аржентина Хавиер Милей, който е силен поддръжник на Тръмп. Друг южноамерикански съюзник на Тръмп - бившият президент на Бразилия Жаир Болсонаро, няма да може да отиде, защото паспортът му бе иззет в рамките на разследване на предполагаем план за “държавен преврат”.
Покана за церемонията във Вашингтон имат и премиерите на Унгария и на Италия - Виктор Орбан и Джорджа Мелони. Китайският президент Си Цзинпин няма да присъства въпреки отправената покана, но ще изпрати свой представител - вицепрезидента Хан Чжън.
Тържествената церемония започва в 12,00 ч местно време (19,00 часа българско) с полагането на клетва. Първи това ще стори вицепрезидентът Джей Ди Ванс, а след него и Тръмп. Той ще вдигне дясната си ръка, а лявата ще постави върху Библията. Обикновено Библията се държи от президентската съпруга. След заклеването Тръмп ще произнесе встъпителната си реч. Нейната продължителността е различна при различните президенти. През 2017 г. Тръмп говори около 17 минути, а през 2021 г. Байдън говори малко повече от 20 минути.
Полагането на клетва ще бъде последвано от обяд с лидерите на Конгреса в Капитолия. После Тръмп ще се отправи с кортеж към Белия дом, а по маршрута от US Капитолия до Белия дом ще мине парад. Когато пристигнат в Белия дом, новият президент и гостите му ще наблюдават останалата част от парада от специално изградена за целта трибуна. Денят завършва с поредица от балове във Вашингтон.
Официалните събития, с изключение на самото полагане на клетва, което е за сметка на данъкоплатците, се финансират от Комитета по встъпването в длъжност на Тръмп.
Милиардерите Джеф Безос и Марк Зукърбърг са сред мнозината богаташи, които дариха пари на комитета. Безос и Зукърбърг обещаха по 1 млн. долара. Същото сториха главният изпълнителен директор на “Епъл” Тим Кук и главният изпълнителен директор на “OpenAI” Сам Олтман. “Uber” и неговият главен изпълнителен директор Дара Хосровшахи също дариха по 1 млн. долара на фонда.
През 2017 г. Тръмп събра рекордните 106,7 млн. долара за тържествата по встъпването си в длъжност. Според съобщения в медиите този път комитетът му е събрал над 170 млн. долара.
Американската столица Вашингтон е скована от минусови температури и клетвата на Тръмп може да остане в историята като най-студеното полагане на клетва за последните 40 години. Въпреки че не се очаква да бъде толкова ледено, колкото при встъпването в длъжност на Роналд Рейгън за втория му мандат през 1985 г., когато живакът на термометрите е показвал почти минус 14 градуса по Целзий по обед. Заради студа тогава церемонията, която традиционно се провежда на открито, се състои в ротондата на Капитолия. Според метеорологичната служба това е била “най-студената инаугурация” от 1871 г., откогато се води статистика.
За понеделник прогнозите са за максимална температура от минус 6 градуса, но може да се чувства значително по-студено. При такива студове Тръмп обича да пита подигравателно къде е отишло глобалното затопляне.