Диагностиката на рака на гърдата е ежедневие, за това не трябва да се говори само един месец от годината
По време на официалното откриване на Националната кампания за рак на гърдата снощи, когато бе излъчен и документалният филм с пет лични истории „Цвете в буря“, водещи специалисти в онкологията изнесоха данни за заболяването в Европа и обърнаха внимание на важността жените сами да правят самопреглед, за да могат да установят колкото се може по-рано наличие на евентуално образование в гърдата.
„За рак на гърдата в България се говори един месец от годината – през октомври (бел. ред. тогава отбелязваме борбата с рака на гърдата). В този период се вършат частнично-положителни неща. Диагностиката на рака на гърдата е ежедневие. Не се прави само в един месец. Инициативата „Самопрегледай се“ я приемам като призив към всяка една жена да знае, че има гърда и в нея се развива едно зловещо заболяване. То може да бъде лечимо, когато се открие навреме. Колкото повече се знае и се говори за този съвременен бич, толкова личната инициативност ще бъде по-голяма“, каза хирургът проф. Теофил Седлоев.
Специалистът по образна диагностика д-р Йордан Спиридонов отбеляза, че у нас случаите на откриване на рак на гърдата в начален стадий са много малко.
"Само 12% от диагностицираните с рак на гърдата у нас са в ранен стадий, когато успеваемостта на лечението е 97%. Затова целта е да се насърчат жените всеки месец да се самопреглеждат у дома, като това става след цикъл, а жените, които нямат такъв, могат да го правят на всяко първо число от месеца. Често се случва между годишните профилактични прегледи при мамолог да се развие образование, което би могло да бъде видяна или напипано през ежемесечен самопреглед и съответно жената да отиде на преглед докато все още е рано", каза д-р Йордан Спиридонов.
Д-р Йордан Спиридонов отбеляза и данните от 2023 г. в Европа, според които България заема средно място по отношение на смъртността, вследствие от рак на гърдата.
„Данните от 2023 година, относно смъртността по причина рак на гърдата, показват, че в Европа средно е 35%. Най-голяма е смъртността в Кипър - 45%, а най-ниска в Испания – 23%, а ние сме 34%, на средното ниво“, допълни д-р Йордан Спиридонов.
„Миналата седмица наша пациентка се похвали, че е бременна с второ дете. Тези новини осмислят денонощния труд на всяко едно от звената, без които борбата с това заболяване, е немислима“, съобщи още специалистът по образна диагностика.
По време на кампанията (от 22 до 25 април включително) ще има безплатни изследвания на туморния маркер CA 15-3 относно рак на млечната жлеза на дами, които вече са диагностицирани с карцином на гърдата, като трябва да носят епикриза. Те ще се извършват без записване, в часовете между 9 ч и 11 ч., в Централната клинична лаборатория на ИСУЛ.