Зеленски се превръща в диктатор, така че трябва да се оттегли

Володимир Зеленски

Над 70 % от украинците смятат, че техните лидери печелят от войната

Режимът на Володимир Зеленски все повече показва признаци на авторитаризъм, така че украинският лидер трябва да подаде оставка, пише The Telegraph.

Володимир Зеленски някога беше спасителят на Украйна. В първите часове на руската инвазия, когато парашутистите на Путин настъпват към централната част на Киев със специална заповед да го убият, Зеленски отказва да се евакуира. 

Вместо това той мобилизира народа си за героична съпротива, която изненада света - и самите украинци. Благодарение на неуморното лобиране и вдъхновяващото му поведение западните държави бяха убедени да изпратят ракети, артилерия и танкове там, където някога предлагаха каски и превръзки. 

Но тези времена отминаха. Зеленски вече не е част от решението за Украйна - той е част от проблема. 

През последната година Зеленски използва извънредни военновременни правомощия, за да изгони, разследва и вкара в затвора много водещи политически опоненти и критици. Медиите на опозицията бяха закрити, а хиляди предприятия бяха иззети от приближени на Зеленски под претекст за предполагаеми връзки с Русия. 

Няколко високопоставени членове на кабинета са уволнени, но не са подведени под отговорност за мащабна корупция. А тази седмица партията на Зеленски нареди да бъдат превзети две ключови антикорупционни агенции, които разследваха стотици държавни служители, депутати и вътрешни хора от президентската администрация.

За първи път от началото на войната по улиците на Киев излязоха хиляди млади протестиращи. Олга Руденко, редактор на „Киевски независим“ и някогашна ревностна привърженичка на Зеленски, пише: „Зеленски ще изпита гнева на онези упорити, свободолюбиви украинци, за които той беше международен символ.“

Нападението на Зеленски срещу антикорупционните агенции, от което той изглежда вече се е отказал, беше огромна и непредизвикана грешка, дошла точно когато Доналд Тръмп изглеждаше, че се движи в малко по-проукраинска посока. 

Това беше и подарък не само за руските пропагандисти, но и за всички на Запад, които се противопоставят на по-нататъшната военна помощ за продължаващата съпротива на Киев.

„Зеленски е диктатор и отказва да сключи мирно споразумение и да сложи край на войната“, написа в Х Марджъри Тейлър Грийн, като похвали тълпите протестиращи, които се бяха събрали пред президентската администрация в Киев. "Добре, че е украинският народ! Изхвърлете го от длъжност!"

Постъпката на Зеленски предизвика осъждане и от страна на Европейския съюз, който беше на път да започне преговори за присъединяване към ЕС с Киев. Европейският комисар по разширяването Марта Кос беше „сериозно обезпокоена“ и остро напомни на Зеленски, че „върховенството на закона остава в самия център на преговорите за присъединяване към ЕС“.

С каква уличаваща информация за близкото обкръжение на Зеленски разполага Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (Набу)? Каквото и да е било, то е било достатъчно сериозно, за да може началникът на президентската администрация Андрей Ермак да свика парламента от ваканция и да прокара набързо законопроект, с който агенцията на практика се закрива за по-малко от 72 часа.

Мандатът на Зеленски официално изтече през май 2024 г. и той остава на поста си в рамките на военновременните извънредни правомощия въпреки призивите към него да създаде правителство на националното единство. „През май 1940 г. Уинстън Чърчил покани лидера на опозицията Атли за свой заместник и обедини целия парламент в едно правителство“, казва опозиционният депутат Олексий Гончаренко. „Зеленски направи обратното, той се държи за властта с всички възможни средства“. 

Все по-често се чуват призиви за провеждане на нови избори, въпреки продължаващите военни действия. Над 70 % от украинците смятат, че техните лидери печелят от войната - нещо ужасно вредно във военно време - а умората от бойните действия както сред войниците, така и сред цивилните е голяма. 

Проучване на Киевския международен институт по социология от юни показва, че 43% от анкетираните биха били готови да се откажат от фактическия контрол над окупираните територии, за да постигнат мирно споразумение с Москва.

Най-четени