Италиански инженер измисли как да повдигне потъващата Венеция с 30 сантиметра

Венеция бавно, но сигурно потъва: през последния век градът е потънал с почти 25 сантиметра, а морското равнище в региона се е повишило с още 30. Инженерът Пиетро Театини е предложил нетрадиционно решение - да се издигне градът чрез изпомпване на солена вода дълбоко под земята, пише CNN.

За посетителите, несигурният му статут е част от привлекателността на Венеция - необходимост да се посети сега, преди да е станало твърде късно, символ, че човечеството не може да победи силата на природата.

За венецианците местоположението му от векове е осигурявало сигурност срещу нашествия, но и предизвикателства. Приливите и отливите стават все по-високи с изострянето на климатичната криза. А градът потъва с около два милиметра годишно.

Докато италианското правителство харчи милиони евро всяка година за издигане на бариери срещу наводнения, за да блокира изключително високи приливи и отливи от навлизане в лагуната, Пиетро Театини, доцент по хидрология и хидротехника в близкия университет в Падуа, казва, че изпомпването на вода в земята дълбоко под града би повдигнало морското дъно.

Идеята му е да се използва технология, подобна на използваната в Северна Италия, за съхранение на газ. През лятото, когато подземните хранилища се пълнят, земята леко се издига, а през зимата, когато се добива газ, тя "се спуска".

Планът предвижда пробиване на около дузина специални сондажи по 10-километров периметър около Венеция. При това нивото на земята трябва постепенно да се покачва. Основното е да се предотврати проникването й на повърхността; Дебелият глинен слой под лагуната ще помогне за това.

За да се избегне причиняване на трусове, покачването на Венеция ще бъде ограничено до 20-30 сантиметра. Според идеята на инженера, градът ще „плава“ върху мека водна възглавница, докато околната земя ще остане стабилна.

Театини казва, че планът му би дал на Венеция гратисен период от около 50 години, работейки съвместно със сегашните бариери срещу наводнения, което би позволило на властите да измислят постоянно, „окончателно“ решение. 

Най-четени