Разходите стават по-големи от икономиите
Цонко Цонев: Безумно е да затруднят достъпа до правосъдие на 18 000 души
Съдии, прокурори, адвокати и стотици граждани на две общини в Добричка област са притеснени и възмутени от идеята да бъде закрит Районният съд в Каварна. Това съобщиха читатели на “Труд”, а редакцията се свърза с бившия кмет на град Цонко Цонев. Той потвърди, че назрява недоволство и хората са готови да излязат протести, за да бранят своите права.
Съдбата на Районния съд в Каварна бе обсъждана преди 10-ина дни в Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС), но без да се стигне до решение. Предложението е в пилотен проект за прекрояване на съдебната карта, който предвижда за икономии Районният съд в Каварна да се закрие и слее с Районния съд в Балчик.
“Ако съдът отиде в Балчик, не само че няма да се направят икономии, а със сигурност ще се стигне до повече разходи”, обясни Цонко Цонев, който с години е работил като адвокат, бил е общински съветник и три мандата кмет на Каварна.
Бившият кмет на морския град Цонко Цонев
В момента издръжката на Районния съд в морския град е 920 000 лв. От тях 630 000 лв. са за заплати, които при сливането ще останат пак толкова, защото няма да се съкращават щатове. Само от вписванията приходите са 550 000 лв. годишно, защото в Каварна тази услуга се ползва и от жителите на община Шабла.
“Да, тези пари постъпват по друга сметка в бюджета, а не за издръжка на съда, но в края на краищата Районният съд не е търговска фирма, че да се гледа дали е на печалба. Разходите от преместването ще бъдат огромни. В Каварна се гледат всички дела, свързани с ГКПП Дуранкулак, който на 40 километра и е един от най-натоварените пунктова. Да не говорим, че сега е война и оттам минава най-големия бежански поток от Украйна. До Балчик са 60 километра и ще трябва по няколко пъти на ден служебни автомобили на съдебната власт и на полицията да минават този маршрут. При сегашните цени на горивата това са много държавни пари за бензин и нафта. В общините Шабла и Каварна има 17 800 жители. Стотици хора трябва да пътуват непрекъснато или за своя сметка, или да им се покриват разходи за командировки. Безумно е това преместване в Балчик, то затруднява достъпа им до правосъдие”, категоричен е Цонев.
По данни от ВСС районните съдии в Каварна са по-натоварени от тези в Балчик, защото за 5-годишен период на един каварненски съдия са падали да гледа средно по 38 дела на месец, докато на един балчишки - по 31 дела. Сградите и на двете съдилища са държавни, тоест - и сега не се плащат наеми за помещенията.
“Няма никакви причини за подобни закривания и премествания. Никой не е питал за мнение юристите или общините в Добричко, нито пък ги е уведомявал за такива идеи. И как така във ВСС първо решават, а после щяло да има обществено обсъждане? Настояваме този проект да се спре, иначе излизаме заедно с хората от Шабла на протести, блокади... Но нека не се стига дотам”, призова бившият кмет на Каварна.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура