Какво разказват оцелелите от самолетната катастрофа в Казахстан?

Какво разказват оцелелите от самолетната катастрофа в Казахстан?

Двама пътници и един член на екипажа на самолета на Азербайджанските авиолинии, който се разби в Казахстан, казаха пред Reuters, че са чули поне един силен трясък, докато се приближавал към първоначалната си дестинация - Грозни.

Полет J2-8243 се разби в сряда близо до град Актау в Казахстан, след като се отклони от район в Южна Русия, където Москва многократно е използвала системи за противовъздушна отбрана срещу украински дронове. Най-малко 38 души загинаха, а 29 оцеляха.

„След взрива… Мислех, че самолетът ще се разпадне“, каза Субхонкул Рахимов, един от пътниците, пред Reuters от болницата. Мъжът сподели, че е започнал да чете молитви и да се подготвя за края, след като чул трясъка. „Беше очевидно, че самолетът е бил повреден по някакъв начин. Сякаш беше пиян – вече не беше същият самолет.“

Друга пътничка в самолета каза пред Reuters, че също е чула силен трясък.

„Много се уплаших”, каза Вафа Шабанова и добави, че е имало и втори гръм. Тогава стюардеса й казала да се премести в задната част на самолета.

И двамата пътници потвърдиха, че е имало проблем с нивата на кислород в кабината след взрива.

Стюардесата Зулфугар Асадов каза, че на самолета е било отказано да кацне в Грозни поради мъгла, така че пилотът е започнал да кръжи. В един момент извън самолета са се чули удари.

"Пилотът тъкмо беше вдигнал плана, когато чух трясък от лявото крило. Имаше три трясъка", спомня си Асадов. Тогава нещо се забило в лявата му ръка, а кабината загубила налягане.

Отвъд ужаса на катастрофата, разказите от първо лице на пътниците дават представа какво може да е причинило бедствието. Азербайджанските авиолинии спряха множество полети до руски градове в петък и заявиха, че смятат, че катастрофата е причинена от това, което нарече "физическа и техническа външна намеса". Не се уточнява каква е тази намеса.

Четирима източника, запознати с предварителните констатации на азербайджанското разследване на катастрофата, казаха пред Reuters в четвъртък, че руската противовъздушна отбрана по погрешка е свалила самолета. Русия каза, че е важно да се изчака официалното разследване да приключи работата си, за да се разбере какво се е случило.

„Капитанът каза, че е бил посъветван да приземи самолета в морето, но той реши да вземе курс към Актау и да го приземи на земята“, каза помощникът Асадов. „Той предупреди, че ще има твърдо кацане и ни помоли да сме готови и да подготвим пътниците."

Самолетът се разби на отсрещния бряг на Каспийско море, след като руската авиационна служба каза, че е имало извънредна ситуация, която може да е била причинена от сблъсък с птица.

Кадри, заснети от пътници в самолета, преди да се разбие, показват падналите кислородни маски и хора със спасителни жилетки. По-късни кадри показват окървавени и натъртени пътници, които излизат от самолета.

След суматохата от аварийното кацане настъпи тишина, преди да започнат стенанията на ранените, каза Рахимов.

Катастрофата подчерта рисковете за гражданската авиация, дори когато самолетите летят на стотици мили от военна зона, особено когато се води голяма война с дронове. Предишни бедствия включват свалянето на полет PS752 на Ukraine International Airlines през 2020 г. от Иранската революционна гвардия, убивайки всички 176 души на борда. През 2014 г. полет MH17 на Малайзийските авиолинии беше свален над Източна Украйна от руска ракетна система БУК със загубата на 298 пътници и екипаж. През 1983 г. Съветският съюз свали полет 007 на Korean Air Lines, след като се отклони от курса и прелетя през забранено въздушно пространство. През 1988 г. по време на войната между Иран и Ирак, САЩ военен кораб Vincennes свали полет на Iran Air над Персийския залив, убивайки всички 290 души на борда.