Целта е да стимулират икономическия растеж и да бъде направена трансформация на производството
Дават правителствени субсидии
В обширен склад в предградие на Шанхай в Китай десетки хуманоидни роботи, управлявани от оператори, изпълняват задачи като сгъване на тениска, гладене на риза, правене на сандвич и отваряне на врата. Те работят по 17 часа на ден, а целта е да бъдат генерирани огромни количества данни, които китайският стартъп AgiBot използва за обучение на хуманоидни роботи. Идеята е роботите да бъдат използвани масово и да променят начина, по който хората живеят, работят и се забавляват.
„Само си представете, че един ден в нашата фабрика за роботи, нашите роботи ще се сглобяват сами“, каза Яо Маоцин, партньор в AgiBot. Значението на хуманоидните роботи за Пекин беше подчертано, когато китайският президент Си Дзинпин инспектира роботите на AgiBot в Шанхай през миналия месец. Той шеговито отбеляза по време на посещението, че може би машините биха могли да играят във футболен отбор.
Пекин се стреми към нова индустриална революция, при която много фабрични задачи ще се изпълняват от хуманоидни роботи, които демонстрират все по-голяма ловкост, включително извършване на салта, бягане и дори игра на футбол. Масово внедряване на роботи във фабриките би позволило на Китай да продължи да стимулира икономическия растеж и да поддържа превъзходството си в производството.
Китайските власти раздават щедри субсидии на фирми за хуманоидни роботи. През последната година за сектора са отпуснати над 20 млрд. долара. Според някои анализатори хуманоидите биха могли да последват електрическите превозни средства, чиито цени спаднаха драстично през последното десетилетие. Средната стойност на материалите за хуманоид ще бъде около 35 000 долара до края на тази година, но може да падне до 17 000 долара до 2030 г., заяви Минг Хсун Лий, ръководител на отдела в Bank of America Securities. Според Лий годишните продажби на хуманоидни роботи може да достигнат 1 млн. броя през 2030 г.
В сравнение с генеративния изкуствен интелект, където технологичните компании са обучавали базови модели, като са черпили от огромни онлайн набори от данни от текст, снимки и аудио, данните, необходими за обучение на модели с изкуствен интелект, използвани за управление на хуманоидни роботи, известни още като платформи с въплътен изкуствен интелект, са далеч по-малко. Хуманоидите трябва да взаимодействат с физическа среда и да се обучават върху набори от данни, фокусирани върху задачи, като например подреждане на кутии или наливане на вода в чаша. Миналата година властите в Шанхай съдействаха за създаването на обекта за събиране на данни на AgiBot, предоставяйки помещения без наем, където около 100 робота, управлявани от 200 души, работят всеки ден.
Компанията MagicLab е интегрирала в своите роботи модели с изкуствен интелект като DeepSeek, който е полезен при разбирането на задачи, допринасяйки за развитието на „мозъците“ на роботите. Някои китайски компании продават роботи на цени от едва 88 000 юана (12 178 долара).
Китайските законодатели започнаха да обсъждат последиците, които интелигентните хуманоидни роботи биха могли да имат за работната сила. Около 123 млн. души работят в производството в Китай. На тазгодишния Национални народен конгрес експертът по социално осигуряване Джън Гунчен предупреди, че роботите и изкуственият интелект ще засегнат 70% от производствения сектор на Китай, което може да доведе до рязък спад в осигурителните вноски. На същото събиране, Лиу Цинфенг, председател на фирмата за изкуствен интелект iFlytek предложи създаването на програма, която да осигурява плащането на обезщетения от шест до дванадесет месеца за работници, заменени от роботи. Въпреки опасенията за работните места, Пекин вижда технологията като ключова за запълване на недостига на работна ръка в области като грижите за възрастни хора, където търсенето се увеличава с остаряването на 1,4-милиардното население на Китай. Технологичният гигант Ant Group създаде дъщерно дружество Ant Lingbo Technology, чиито хуманоидни роботи ще се фокусират върху грижите за възрастни хора.