Китайският пакет за модернизация на руския танк Т-72 е представен: Войната в Украйна оставя празнина на световните пазари

Т-72

Китайският отбранителен гигант Norinco представи нов клас основен боен танк, разработен на базата на съветския Т-72 и представляващ цялостен пакет за модернизация на по-старите машини, пише военното издание Military Watch

Танкът е с изцяло нов купол и дистанционно управляема оръжейна станция, наподобяващи тези на основния боен танк VT-4, който в момента се произвежда за износ. Превозното средство е оборудвано с китайска експлозивна реактивна броня FY-2 и независим термовизионен визьор на командира, монтиран на покрива. Т-72 в момента е най-широко използваният клас основен боен танк от второ или трето поколение в света и се използва в значителен брой от над 30 държави, както и от други държави за обучение и демонстрации. Въпреки че самият Китай не използва Т-72, той е получил редица танкове от една или повече неизвестни трети страни през 90-те години на миналия век за проучване и оценка.

Широко разпространеното разполагане на Т-72 по света позволява на Norinco потенциално значително да засили своя профил в износа на бронетанкова техника, като разработи пакет за модернизация на машината. Русия и Украйна преди това бяха водещи конкуренти в предоставянето на модернизация за флотилиите от Т-72 на други страни, като решението за инвестиране в разработването на пакет за модернизация в Китай вероятно е било повлияно от разпределението на капацитета на отбранителните сектори на двете страни за подкрепа на интензивните им продължаващи военни усилия.

Китайската танкова индустрия все повече се смята за надминаваща тази на съветските държави-наследници, което би могло да направи пакета за модернизация по-привлекателен. Очаква се пакетът да предостави на клиентите по-евтина алтернатива на закупуването на основните бойни танкове VT-4 или Тип 96, които се предлагат на пазара в чужбина. 

Интересът към пакета за модернизация може да бъде предизвикан от демонстрирания значителен потенциал за модернизация на Т-72 в руско-украинската война, като през 2022 г. е разработен нов руски вариант, който интегрира подобни нива на бронирана защита и управление на огъня като новия танк Т-90М, а от 2024 г. включва и система за активна защита за значително подобрена оцеляване.

Липсата на капацитет на Русия да доставя тези продукти в чужбина, която се очаква да остане такава поне до края на десетилетието, предоставя възможност на конкурентния пакет за модернизация на Китай да спечели по-голям пазарен дял.

Най-четени